Łączy nas WOŚP a nie nienawiść

Niedziela miała być świętem radości i tak było do czasu odpalenia „Światełka do nieba”. Każdy z Was pomagał jak umiał, a szczególnie grupy prodemokratyczne po raz kolejny włączyły się do akcji. Po barbarzyńskim i niezrozumiałym ataku na jednego z nas, wolontariusza, nie zakończyliście działań…

Prezydent Adamowicz kilka godzin przed atakiem nożownika pojawił się, aby wraz z Obywatelami RP protestować w sprawie wolnych sądów.

https://www.facebook.com/groups/1500918136649432/permalink/2347905335284037/


Jurek Owsiak i ciężko ranny wczoraj prezydent Adamowicz apelowali zawsze o to, żeby złe emocje nie brały górę w naszych działaniach. Obaj byli w tym dniu (i nie tylko w tym roku) osobami chcącymi świętować i pomagać wraz z Orkiestrą. Dlatego zabraliśmy dla Was relacje z całego kraju (poniżej). Byliście wspaniali w niedzielę, ale Wasza pomoc wyraża się dziś w oddawaniu krwi.

Dziś nie czas na szukanie winnych, ale na solidarność. Radomir Szumełdą z KOD będący w kontakcie z rodziną rannego napisał „W imieniu najbliższej rodziny Pawła Adamowicza, władz Gdańska oraz własnym proszę o to, żeby dzisiejsze spotkania w Gdańsku i całej Polsce przebiegały w godny sposób, w zadumie i skupieniu. Niech nie towarzyszą im żadne inne emocje poza dobrymi myślami, modlitwą i wzajemną życzliwością. Jednocześnie małżonka Pana Prezydenta przekazała słowa podziękowania za wszelkie akty solidarności i życzliwości.”

Swoją niezgodę na język nienawiści i solidarność z poszkodowanym okażmy podczas wieców, które mają pokazać nas sprzeciw wobec nienawiści (mapa miejsc)..

AD

Jak było w niedzielę…

W Kielcach „bez focha”

Na kieleckim rynku miało miejsce szereg atrakcji m.in. licytacje, pokazy tańca, szermierki, beat box, samoobrony, karate a nawet pokaz cięcia samochodu w wykonaniu strażaków. KOD Świętokrzyskie podobnie jak w latach ubiegłych dołożyło swoją cegiełkę do WOŚP. – Po raz trzeci zagraliśmy z Jurkiem, „bez focha”, bo tak w tym roku reklamowana była ta wspaniała akcja – mówi Monika Szafraniec, szefowa grupy. – Wiele osób dało fanty na naszą loterię, wiele kupiło losy, a jeszcze więcej wrzucało pieniądze do puszki. Co roku kwestuję w oryginalnym stroju i co roku spotyka się to w fajną reakcją ludzi. Nikt nie żałuje grosza na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych, bo taki był tegoroczny cel zbiórki.

Fot. KOD Świętokrzyskie

Płock solidarny z dziećmi

Przedstawiciele Stowarzyszenia Wolne Miasto Płock kwestowali po raz kolejny. – Jak co roku wzięliśmy puszki i poszliśmy w miasto, ale tym razem dzień wcześniej – mówi Krzysztof Borkowski. – Byliśmy już w sobotę w galeriach handlowych: w GH Wisła do obiadu, a w GH Mazowia wieczorem, bo niedzielę nasz rząd zrobił niehandlową. Dajemy świadectwo naszej wrażliwości i solidarności z chorymi dziećmi.

Warszawa z WOŚP i konstytucją

Wielu z Was przekazało cenne rzeczy na licytacje. Sukienka Magdy Gessler została przekazana dzięki projektantce Agnieszce Wyrwał, która jest radną warszawską i często uczestniczy z naszych akcjach. Koder Jacek Wiśniewski z Raszyna zebrał sporo fantów, które były licytowane podczas miejskiej imprezy.

Moja aukcja dla #WOŚP2019 została już zakończona niesamowitym wynikiem!455 zł wylicytowano za dwie koszulki i dwa…

Posted by Barbara Jarota-Romaniuk on Sunday, January 13, 2019

Bogusław Stanisławski, częsty uczestnik naszych protestów pojawił się w studiu telewizyjnym i w koszulce konstytucja podarował Jurkowi Owsiakowi album „TuObywatele”, będący zapisem naszych protestów. Książkę podarowaną przez autorów nadal można licytować.

Łódź okazuje serce

Po raz kolejny koderzy z Łodzi otworzyli swoje serca i siedzibę na rzecz wolontariuszy WOŚP. – Rano było sporo osób, ale to po południu było najwięcej zziębniętych ludzi, głównie młodych – mówi Wojtek Ossowicki, który wraz z innymi koderami przygotował punkt „Ciepła przystań dla wolontariuszy WOŚP” na ulicy Piotrkowskiej. – Dostaliśmy sporo jedzenia od popierających WOŚP restauracji OFF-u, ale też sporo przynieśliśmy. Na darmowy ciepły posiłek oraz owoce, napoje i słodycze mogli liczyć ci, którzy w niezbyt sprzyjających warunkach zbierali pieniądze na ulic. Ogrzali się, co było bardzo ważne w tym dniu, ale także ratowaliśmy ich puszki – kleiliśmy je srebrną taśm, bo namoczone deszczem tekturowe pojemniki pękały na łączeniach.

W poniedziałek o godz. 8 ruszyła zbiórka krwi w Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

Fot. Elżbieta Leśniowska

Grają za granicą…

Wczoraj w Berlinie tłum pojawił się na evencie organizowanym wspólnie przez Femini Berlin i tamtejszy oddział Kongresu Kobiet. Na chętnych czekało 8 skarbon stacjonarnych, ale datki były zbierane też online i podczas licytacji fantów na Allegro. Jak mówili organizatorzy jest duża szansa, aby pobić zeszłoroczny rekord – oszałamiające €12,848! Polonia pojawi się także na dzisiejszych spotkaniach solidarnościowych z rannym prezydentem miasta (Berlin i Londyn – więcej w naszym kalendarzu).

i w szpitalnej sali

Nasz kolega, Janek leżący od kilku dni w szpitalu, mógł liczyć nie tylko na odwiedziny znajomych, ale także wolontariuszy WOŚP. Życzymy mu zdrowia!

KW

Polub nas na Facebooku