TVP idzie na wojnę

TVP idzie na wojnę
Fot. Wiesław Piasecki
polecamy

Szykuje się proces, bo ani Towarzystwo Dziennikarskie, ani jego członkowie nie zamierzają przepraszać za oświadczenie „Dość nienawiści w TVP”. Protestowaliśmy przeciwko łamaniu standardów etyki dziennikarskiej i ustawy o radiofonii i telewizji, posługiwaniu się mową nienawiści w programach TVP po śmierci prezydenta Adamowicza.  

Telewizja Polska wysłała do TD wezwanie przedprocesowe, w którym żąda przeprosin. Chodzi o materiały z 14 stycznia br., które były stronnicze, a w tej sprawie do KRRiT wpłynęło kilkanaście skarg. Poniżej tekst oświadczenia TD.

Dość nienawiści w TVPW dniu powszechnej żałoby po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza „Wiadomości” TVP…

Posted by Towarzystwo Dziennikarskie on Tuesday, January 15, 2019

Członkowie TD, którzy podpisali się pod oświadczenie (łącznie 47 osób, w tym autorka tekstu), także zostali wezwani do przeprosin oraz wpłaty 1 tys. zł na WOŚP. Wśród osób, które zaprotestowały, są m.in. Seweryn Blumsztajn, Jan Dworak, Bianka Mikołajewska, Renata Kim, Paweł Wimmer, Sławomir Popowski, Piotr Pacewicz, Anna Izabela Nowak, Jerzy Sosnowski, Jan Hartman, Katarzyna Lengren, Wojciech Czuchnowski, Wojciech Maziarski, Wojciech Mazowiecki, Krzysztof W. Kasprzyk, Jacek Rakowiecki, Jerzy Kisielewski, Przemysław Szubartowicz, Włodek Ciejka, Janusz Wiertel, Jacek Żakowski.

Nie zamierzamy przepraszać, a ewentualny proces uzmysłowi jak bardzo TVP manipulowała treściami. Co mówią inni sygnatariusze oświadczenia?

Andrzej Krajewski  – dziennikarz m.in. korespondent TVP w Waszyngtonie 1990-1994, były członek Rady Programowej TVP, koordynator zespołu, który w przed wyborami w 2018 roku opracował raport dotyczący monitoringu głównych serwisów informacyjnych TVP oraz stacji komercyjnych.

TVP twierdzi, że nasze opinie i oceny dotyczące jej audycji zawierają „treści i zarzuty nieprawdziwe oraz oceny nieuzasadnione stanem faktycznym”. Jest wprost przeciwnie. Nasze oświadczenie „Dość nienawiści w TVP” oparliśmy nie tylko na fałszywym przedstawieniu zabójstwa Pawła Adamowicza przez TVP w styczniu 2019 r., ale także na analizie treści „Wiadomości” sprzed wyborów samorządowych 2018. W ciągu miesiąca rządzący zajęli w nim trzy czwarte czasu wypowiedzi polityków i kandydatów, a słowa opozycji były tylko ilustracją atakowania jej przez redaktorów TVP. „Wiadomości” realizowały przekazy dnia PiS, co wieczór łamiąc zasady pluralizmu, bezstronności, wyważenia i niezależności, obowiązujące je w ustawie o radiofonii i telewizji. Chętnie udowodnimy to przed sądem.

Jan Ordyński – dziennikarz m.in. związany z „Rzeczpospolitą”, tygodnikiem „Przegląd”, Polskim Radiem, Radiem TOK FM. W TVP Info prowadził „Rozmowę dnia”, w TVP2 – „Gorący temat” .

TVP nie uda się próba zastraszenia nas przy pomocy prawniczych trików. Takie kroki świadczą tylko o bezczelności i bezwstydzie obecnego kierownictwa telewizji państwowej. Nasze oświadczenie prawdziwie oddaje rzeczywistość, z jaką mamy obecnie do czynienia w tej instytucji. czyli przeinaczanie prawdy, podsycanie napięcia społecznego i politycznego, zohydzanie opozycji politycznej i instytucji społeczeństwa obywatelskiego. Przykłady takich praktyk widzi każdy rzetelny obserwator. Nie trzeba na to bystrego oka i wyostrzonego słuchu.

Tekst wezwania przedprocesowego TVP i odpowiedź TD

Jest wezwanie, jest odpowiedź. Niejaki Jacek "ciemny lud to kupi" Kurski z "ostoi prawdy, wolności i pluralizmu…

Posted by Kuba Karyś on Thursday, February 7, 2019

Jarosław J. Szczepański – dziennikarz m.in. „Expressu Wieczornego”, sekretarz redakcji „Tygodnika Solidarność”, wiceszef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej 2000-2002.

Pokazywanie informacji o wydarzeniach, relacjonowanie zjawisk z różnych punktów widzenia, pokazywanie rozbieżnych opinii, dawanie widzowi możliwości wyrobienia sobie zdania i samodzielnego zinterpretowanie problemów to podstawowa misja, podstawowe zadanie telewizji publicznej. Ten zasadniczy cel, jakim jest pokazywanie i przedstawianie informacji przyjemnych i nieprzyjemnych, złych i dobrych, ale zawsze prawdziwych zastąpiono w obecnej TVP zupełnie innemu przesłaniu – pokazywaniu dobrej misji rządu Prawa i Sprawiedliwości, szczególnie prawd głoszonych przez ludzi prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Mówienie o rozbuchanych planach, o wspaniałych wizjach, zmianach wprowadzanych przez rząd dobrej zmiany, jest dziś podstawowym zadaniem TVP Jacka Kurskiego. Każde działanie prowadzone w tym celu jest dobre – bieganie reporterów za ludźmi, zmuszanie ich do odpowiedzi na kompletnie bezsensowne pytania, niesprawdzone zarzuty – to dzisiejsza TVP. Dyżurni pracownicy anteny informacyjnej występujący w charakterze komentatorów mają jedno zadanie – podkreślić siłę rażenia przekazanego  przesłania, wbicie widzowi do głowy, to, że jedynie rząd i Prezes mają rację i robią dobrze. Wszyscy inni zaś działają wbrew interesowi polskiemu i interesowi widzów TVP.

Tak sprzedawane komentarze nie oddzielone od informacji, to działania mające na celu przekazanie tego, co nadawca chce, żeby widz zapamiętał. Całość okraszona obrazkiem manipulowanym tak, że nie powstydziłby się specjalista z Dziennika TVP z grudnia 1981 i z 1982 roku. Mam wrażenie – dobrze pamiętając tamtą telewizję, w której głównym przekazem były słowa rzecznika rządu Jerzego Urbana, że była ona robiona zdecydowanie inteligentniej i do tego fachowo. Dzisiejsza TVP Jacka Kurskiego jest niechlujna, niefrasobliwa i równie nierzetelna. Najmocniejszym przesłaniem wizji tej telewizji jest bagnet na sztorc pokazany na twarzy przemawiającej w czasie mszy pogrzebowej Aleksandry Dulkiewicz. Nie mógł być to przypadek, bo warta – w czasie Jej wystąpienia – zmieniała się przed kamerą już dziewiąty raz…

O ewentualnym procesie będziemy Czytelników informować.

Katarzyna Wyszomierska

#TVojaWina #TelewizjaPublicznaNiePaństwowa #StopMowieNienawiści #WolneMedia #MamyPrawoProtestować #TVPŁŻE #PostulatyGdańskie #OdwołaćKurskiego #BędęPodTVP

Tymczasem Włodek Ciejka, jedna z osób, które podpisała się pod oświadczeniem TD, informuje o kolejnych nieprawidłowościach TVP.

Bez mojej zgody w głównym wydaniu Wiadomości TVP z 04.02.2019 zamieszczono fragment materiału ze strony WlodekCiejkaTv i…

Posted by Włodek Ciejka Tv on Monday, February 4, 2019
Polub nas na Facebooku