Projekt Wygrajmy Wybory

Projekt Wygrać Wybory
polecamy

Z Zosią Sanejko o jej inicjatywie ponad podziałami i dla każdego, aby pod jednym dachem zebrać prodemokratycznych kandydatów i pomóc im wygrać, rozmawia Anna Dysińska.

Anna Dysińska: Jakie są założenia projektu, z którym jeździsz po kraju?

Zosia Sanejko: Ten projekt jest „pospolitym ruszeniem obywateli, konfederacją wyborców”, którzy uznają, iż mają prawo, aby od partii politycznych deklarujących swoje przywiązanie do wartości demokratycznych, które wielokrotnie korzystały z obywatelskiego wsparcia w swoich działaniach, oczekiwać, a nawet żądać aby się zjednoczyły i jako koalicja wygrały wybory. Zależy nam, aby taka koalicja weszła do parlamentu jak najszerzej, zachowując jednakże tożsamości i bazowe cele programowe swoich partnerów.

To brzydkie słowo na „k” nie jest lubiane w pewnych kręgach. „Wiosna” Biedronia chce iść sama do wyborów. I co z tym zrobimy?

Projekt Wygrać Wybory
Zofia Sanejko przedstawiła swój projekt podczas warszawskiego KORD 5 stycznia 2019 r. Fot. Renata Zawadzka-Ben Dor

To nie jest prawda, że możliwe są tylko dwa scenariusze: albo pełne sklejenie w monolit, albo rozproszenie zagrożone przegraną. My widzimy trzecie wyjście: zjednoczenie formalne pozostawiające pluralistyczny charakter koalicji. Pamiętajmy, że nawet najodleglejsze ideowo projekty polityczne nie mogą realizować swoich celów bez uzyskania poparcia pozostałych ugrupowań w Sejmie. Więc nasza teza brzmi: negocjujcie te elementy na etapie budowania koalicji i zwiększcie swoje szanse, aby do parlamentu wejść wspólnie. I takiej koalicji ta nieformalna „konfederacja wyborców” oferuje wsparcie. Nie znaczek, ale realna praca wielu wolontariuszy w Polsce. Łączy nas tylko jedno zadanie, pomóc wygrać siłom demokratycznym. Nie chcemy inwestować w przegranych, dlatego stawiamy warunki.

Jakie to warunki?

Założenia projektu porównuję do domu. To bardzo przekonuje słuchaczy, bo Polska to nasz dom. A jakie mamy warunki? Są tylko dwa, ale kluczowe: porozumienie, a nie rozproszenie, z uszanowaniem tożsamości partnerów (wiele okien w domu) oraz wspólny dach czyli uznanie jako nadrzędne i wspólne ramy ustrojowe oparte na wartościach demokratycznych (porównuję to do dachu).

Czym ten projekt nie jest?

Nie jest żadną formalną strukturą, organizacją. Nie jest konkurencją ani dla partii ani dla organizacji obywatelskich. Wśród wolontariuszy, którzy już się zaangażowali w realizację tego pomysłu, są przedstawiciele wielu różnych grup. Każdy wnosi do wspólnej oferty to, co robi najlepiej.

Co może dać społeczeństwu obywatelskiemu projekt WYGRAJMY WYBORY?

Projekt Wygrać Wybory
Spotkanie w Poznaniu 17 stycznia 2019. Fot. Waldemar Andrzej Jóźwiak. Jan Rey o projekcie „Pokazuje matematyczne konieczności d’Hondta i zaprzeczając grze o nazwiska stawia nacisk na skuteczność, na wspólne promowanie głównych i uzgodnionych osi programu, wnoszonych do Koalicji Europejskiej. Zostawia partiom decyzje, lecz oferuje uczciwe reguły, moderację, ochronę mniejszych uczestników i pomoc w konfliktach.”

Może dać po pierwsze zwycięstwo sił demokratycznych i nie zmarnować wysiłku 3 lat protestów i pracy edukacyjnej. Może dać zwycięstwo z poczuciem wielu grup wyborców, że dzięki pluralistycznej formie ich interes jest reprezentowany w Sejmie, a głos nie zmarnowany. Kolejna korzyść dla obywatelskiego społeczeństwa, to jest konkretne zadanie, które może nas zjednoczyć. Nie dyskusja „czyj lider i czyj sztandar”. Nie dyskusja o programach i wizjach, ale konkretne zadanie i konkretne skoordynowane działania. A na koniec dać nam może poczucie podmiotowości i sprawczości w procesie wyborczym. Możemy pokazać oddolnie, że my wyborcy też mamy coś do powiedzenia i ci, na których mamy głosować, powinni nas usłyszeć.

Jak można się przyłączyć? Czy potrzeba jakichś szczególnych zdolności, umiejętności, narzędzia? Można się zgłaszać indywidualnie czy to raczej projekt dla grup prodemokratycznych?

Przyłączyć się może każdy obywatel, który chce mieć poczucie, że ma wpływ na rzeczywistość, w której żyje. Nie są potrzebne żadne szczególne umiejętności ani narzędzia, ani środki finansowe. Ponieważ oferta pomocy koalicji partii demokratycznych zakłada szeroki wachlarz działań: od wsparcia specjalistów od strategii, marketingu, komunikacji aż do roznoszenia ulotek czy udostępnienie własnych balkonów; będziemy wspierać działania na rzecz frekwencji oraz pracować w komisjach wyborczych. Każdy może znaleźć taką formę działania jaka jest dla niego możliwa i najbardziej odpowiednia. Projekt  jest ogólnopolski, więc zapraszamy osoby z każdego regionu. Nie trzeba być członkiem żadnej grupy czy organizacji. Zgłaszać się można np. mailem na adres wygrac.wybory@wp.pl.

Projekt WYGRAJMY WYBORY jest Twoim „dzieckiem”. Czy to raczkujący malec czy raczej jeszcze osesek? Kto go poparł?

Myślę, że to mój pomysł, ale dziecko wspólne. I nie tylko raczkuje, ale zdecydowanie podnosi się i staje na nogi. Na dziś pracuje już kilkanaście zespołów w wielu regionach Polski, a my wciąż rekrutujemy nowe siły. Rozmawiamy też z wieloma autorytetami i jak dotąd wszystkie reakcje są niezwykle pozytywne. Ale za wcześnie podawać nazwiska. Jeszcze chwila.

Zofia Sanejko prezentuje swój projekt członkom grup prodemokratycznych (5.01.19) https://www.facebook.com/VidKOD/videos/759948531038903/

Polub nas na Facebooku