20 lipca 2019

Strona główna Publicystyka Jak załatwić sędziów, czyli raport o naciskach

Jak załatwić sędziów, czyli raport o naciskach

0
Jak załatwić sędziów, czyli raport o naciskach

Krytyczne a czasem napastliwe wypowiedzi polityków w mediach to najłagodniejsza forma, ale zdarza się wszczynanie postępowania karnego czy pozbawienie możliwości orzekania. Raport pt. „Państwo, które karze” poraża!

Słyszeli, że są „zwykłymi złodziejami”, ale to nie koniec szykanowania ich przez władzę. Wg raportu Komitetu Obrony Sprawiedliwości oraz Forum Obywatelskiego Rozwoju, który został opublikowany kilka dni temu, rządzący w różnych sposób chcą wpływać na postawy przedstawicieli władzy sądowniczej. Raport pt. „Państwo, które karze. Naciski i represje wobec polskich sędziów i prokuratorów” opisuje zmiany następujące w ostatnich trzech latach w prawie polskiego wymiaru sprawiedliwości oraz naciski i represje wobec polskich sędziów i prokuratorów. – Ten swoisty bilans opisuje coś, co rzeczywiście się dzieje – mówi Jacek Różycki, adwokat, członek KOD, czynny uczestnik protestów solidarnościowych pod sądami. – Wskazuje się tam konkretne nazwiska i pozostające w toku sprawy. Powyższy fakt jest nieustannie deprecjonowany przez obecne władze naszego kraju i idących w sukurs tym twierdzeniom niektórych polskich prawników. Najlepszym przykładem jest tutaj sędzia Barbara Piwnik, która we wszystkich udzielanych wywiadach od dawna powtarza jak mantrę, że „nie czuje żadnej presji”. Uzasadniać ma to pogląd, że polskiemu sędziemu nie dzieje się obecnie nic złego – winien być bowiem „niezawisły wewnętrznie”. Trzeba wyjaśnić, że owszem – powinien. Nie każdy człowiek jest jednak tak silny, jak cytowana pani sędzia. Wówczas właśnie z pomocą przychodzą wszystkie wymyślone we współczesnych demokracjach gwarancje prawne. Dzięki nim sędzia funkcjonuje w środowisku, w którym nikomu nawet nie przyjdzie do głowy, by testować „wewnętrzną niezawisłość” sędziowską – każdego śmiałka zniechęci bowiem ta „zewnętrzna”. W raporcie KOS pokazano, że władza tę tarczę nieustannie sędziom odbiera. Z treści dokumentu wynika także jednak, że wymiar sprawiedliwości wciąż broni swojej niezależności.

Przygotowane zestawienie faktów informuje o tym tym jak sędziowie i prokuratorzy są poddawani naciskom, jak przenoszenie do innych wydziałów, jak szuka się na nich haków, jakie skutki dają kampanie przeciw sędziom i kontrole skarbowe, jakie są formy nacisków związane z działalnością pozaorzeczniczą sędziów – jest mowa w tym raporcie. Lepiej nie będzie… „Jeśli nic się nie zmieni, za rok ten raport będzie rozmiarów trzynastotomowej encyklopedii” – mówił obecny na konferencji sędzia Igor Tuleya.

Anna Dysińska

Relacja z konferencji Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS i prezentacja raportu „Państwo, które karze. Czyli naciski i represje wobec polskich sędziów i prokuratorów.”

🔴 Relacja na żywo z konferencji Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS i prezentacja raportu „ Państwo, które karze. Czyli naciski i represje wobec polskich sędziów i prokuratorów.”

Posted by Wolne sądy on Friday, February 15, 2019