22 lipca 2019

Strona główna Publicystyka Relacje Misja „Obywatel UE”, czyli powiew „wiosny Europy”

Misja „Obywatel UE”, czyli powiew „wiosny Europy”

0
Misja „Obywatel UE”, czyli powiew „wiosny Europy”
Fot: Renia Ludwiszewska

Silne związki gospodarcze państw Europy to silna i bezpieczna Europa – tak uważa Olgierd Łukaszewicz, który pojawił się na spotkaniu zorganizowanym przez Stowarzyszenie Wolne Miasto Giżycko.

Aktor, działacz społeczny i założyciel Fundacji „My Obywatele Unii Europejskiej” w Giżycku rozmawiał w sali Ekomariny z mieszkańcami Giżycka o nadchodzących wyborach. Wiele osób pojawiło się na spotkaniu, bo chciały poznać człowieka zasłużonego dla kultury polskiej, ale tylko nieliczni wiedzieli, że Łukaszewicz przyjechał z misją. Powiedział na wstępie, że to kolejne spotkanie z obywatelami, których chce namówić do otwartości na Europę i do poczucia dumy z tego, że nasz kraj należy do UE. Dyskusji o wartościach Unii Europejskiej i korzyściach dla Polaków z tego wynikających, przysłuchiwało się kilkadziesiąt osób.

Posted by Renia Ludwiszewska on Sunday, February 17, 2019

Odbiorcy byli zauroczeni gościem i jego misją. – Jest coś pięknego w panu Olgierdzie – mówi Renia Ludwiszewska, obecna na spotkaniu. – Czuć szacunek dla każdego człowieka! Jest bardzo autentyczny w tym co robi i mówi. Odbieramy na podobnych falach. My jesteśmy wspólnotą europejską, podobnie myślimy i czujemy, znamy swoje miejsce w Europie i z niego nie zrezygnujemy.

Pokój i wspólne bezpieczeństwo

Misja "Obywatel" czyli powiew „wiosny Europy”
Fot: Renia Ludwiszewska

– Spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem to przypomnienie idei, które przyświecały powstaniu wspólnot europejskich, a w rezultacie Unii Europejskiej – dodaje Mirosław Drzażdżewski. – Skupiając się często na bezpośrednich korzyściach materialnych, zapominamy o takich wartościach jak pokój i wspólne bezpieczeństwo, obrona podstawowych praw i wolności, swoboda przemieszczania się, a tym samym asumpt do lepszego poznawania się obywateli UE. Na co dzień nie uświadamiamy sobie konsekwencji naszej nieobecności w Unii, a wręcz jej braku. Pan Łukaszewicz wykorzystuje w obronie tych idei swój niekwestionowany dorobek artystyczny, ale jednocześnie daje przykład i przypomina  ludziom podobnie myślącym o działaniu na miarę swojego dorobku czy autorytetu.

Eliza Brzozowska-Płońska zauważa, że silne związki gospodarcze państw Europy, to silna Europa i bezpieczna wewnątrz. – Chcemy takiej Europy i 26 maja idziemy do wyborów – podsumowuje.

Misja „Obywatel”, czyli powiew „wiosny Europy”
Fot: Renia Ludwiszewska

– Musimy przekonać eurosceptyków lub ludzi, którzy w Unii widzą tylko pieniądze – apeluje Stanisław Puciłowski. – Szkoda, że tacy ludzie unikają dyskusji, nie przyjmują argumentów. Tak jak powiedział Olgierd często „nie ma się z kim pokłócić, pospierać”. Też chciałbym takiego spotkania z „ogniem”, bitwą na argumenty. Może się nam przydarzy?

I na zakończenie dodaje, że ta wiosna będzie bardzo ważna, bo jego zdaniem, to będzie „wiosna Europy”.

Przed wyjazdem z Giżycka Olgierd Łukaszewicz odwiedził jeszcze Skwer im. Tadeusza Mazowieckiego, którego rząd po raz pierwszy przedstawił ideę włączenia Polski w procesy integracyjne Europy Zachodniej.

AD

Olgierd Łukaszewicz odwiedza kolejne miasta. Sprzeciwia się prowadzonej od trzech lat przez PiS narracji antyunijnej. Zaprasza wszystkie ruchy i organizacje do współpracy! Kto zaprosi Obywatela UE? Kontakt – Fundacja