Spotkajmy się!

KONGRES MEDIÓW OBYWATELSKICH odbędzie się 16 marca w Warszawie, a organizatorem jest portal SKWER WOLNOŚCI i miesięcznik „Nasze Czasopismo” wraz z grupą wolontariuszy.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Collegium Civitas, która otworzyła swoje podwoje, aby świadkowie współczesności – dziennikarze obywatelscy mogli wspólnie zastanowić się, jak ich media mają funkcjonować w tak szybko zmieniającej się rzeczywistości.

Natłokowi wydarzeń, które są związane ze zmianami politycznymi i społecznymi za czasów rządów PiS, nie są w stanie sprostać media komercyjne, ograniczone czasem antenowym czy miejscem na łamach. Niemożliwe z technicznego i finansowego punktu widzenia jest odnotowanie przez media pierwszego obiegu wszystkich ważnych wydarzeń społeczno-politycznych. Stąd ogromny skok rozwojowy mediów „drugiego obiegu”.

Zróbmy burzę mózgów

Celem Kongresu jest pokazanie dorobku wielu redakcji i umożliwienie spotkania przedstawicieli redakcji obywatelskich z fachowcami – dziennikarzami, a przede wszystkim z medioznawcami. W programie wykłady i warsztaty, a także „burza mózgów” i networking. Będzie to okazji do wymiany doświadczeń z fachowcami w dziedzinach: dziennikarstwo prasowe i tv, portale internetowe, zarządzania treścią w mediach społecznościowych, przyszłości mediów, weryfikacja źródeł, prawo i finansowanie mediów.Profesor Wiesław Godzic jest na co dzień wykładowcą i na wstępie przepytał Ewę Krawczyk-Dębiec z „Naszego Czasopisma”. Pytania dotyczyły nie tylko jej macierzystego miesięcznika, ale też innych mediów obywatelskich. Na kongresie będzie prowadził wykład inauguracyjny dotyczący problemu jak powinny wyglądać polskie media, jeśli media publiczne nie spełniają swojej funkcji.

Zaproszeni zostali i swoją wiedzą dzielić się będą m.in. Ewę Pietrzyk-Zieniewicz, psycholożka, politolożka, znawczyni nowoczesnych retoryk i doradca do spraw wizerunku, wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego, Wiesław Godzic, filmoznawca, medioznawca i socjolog, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki na SWPS, Wojciech Maziarski, pisarz i dziennikarz (specjalizował się m.in. w reportażu społecznym), Dorota Ceran, kiedyś dziennikarka Gazety Wyborczej i TVP, wykładowca akademicki, a ostatnio blogerka i pisarka. Organizatorzy kongresu wspierani są przez członków Towarzystwa Dziennikarskiego.

Docent doktor Ewa Pietrzyk-Zieniewicz: Planuję poruszyć dwa tematy: jak przekonać Polaków, aby poszli do eurowyborów, bo frekwencja zawsze jest wtedy niska i jak pokazać ludziom, że „ta Bruksela” zaczyna się u nich za progiem”. Jak stwierdziła w rozmowie z Katarzyną Wyszomierską ze SKWERU WOLNOŚCI, Jest bardzo ciekawa uczestników kongresu.

Zgłaszajcie się!

Organizatorzy czekają na zgłoszenie dziennikarzy lub pracowników redakcji obywatelskich, którzy zajmuje się tematyką społeczną, a redakcje publikują materiały o demokracji, Unii Europejskiej, o problemach osób niepełnosprawnych, prawach kobiet, ekologii, akcjach społecznych, samorządzie lokalnym, problemach osób starszych i w trudnej sytuacji materialnej. Wstępne zgłoszenie zawierające imię, nazwisko, numer telefonu osoby zgłaszającej się, nazwę redakcji i funkcję, którą w redakcji pełni osoba zgłaszająca się, należy przesłać jak najszybciej na adres mailowy kongres.mediow.obywatelskich@skwerwolnosci.eu. Organizatorzy przyślą program spotkania.

Udział jest bezpłatny, ale ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenia mailowe – kongres.mediow.obywatelskich@skwerwolnosci.eu.
 

#kongresmediówobywatelskich

Dzisiaj zamiana ról. Redaktor naczelny Nasze Czasopismo tym razem został przepytany przeze mnie. Rozmawialiśmy o mediach…

Posted by Ewa Krawczyk-Dębiec on Tuesday, 19 February 2019

Polub nas na Facebooku