Ciekawi innych, nastawieni na naukę, towarzyszący mieszkańcom

polecamy

Dla tych co zaczynają i dla tych co już działają w mediach lokalnych i ogólnopolskich zaplanowano spotkanie, które ma nie tylko zintegrować ich, ale także pomóc dziennikarzom, autorom blogów i vlogów, pracownikom gazet, radia, telewizji, portali, fanpejdży, serwisów i agencji dziennikarskich.

W stolicy już 16 marca szkolić się będą i poznawać publikujący m.in. w Głosie Wolsztyńskim, Gazecie Obywatelskiej z Częstochowy, Ekspresie Jarosławskim, Biuletynie Praskim, Telewizji Leszno. Pojawi się też reprezentacja studentów.

A czego oczekują inni uczestnicy spotkania? Jak działają ich media? O czym informują mieszkańców swojego regionu na co dzień?

Podlasie: powiaty siemiatycki, łosicki, bielski, hajnowski, wysokie mazowieckie obsługuje Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz. Powstanie tej pierwszej w historii Siemiatycz gazety i jednej z pierwszych niezależnych gazet lokalnych w Polsce związane jest z wolnymi wyborami do samorządu w 1990 roku. Pierwszy numer był biuletynem wyborczym Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. – To były cztery strony pisane na maszynie i później odbijane techniką kserodruku – wspominają Anna Kondraciuk i Ewa Iwaniak, przedstawicielki redakcji. – Gazetka zawierała, oprócz prezentacji kandydatów do samorządu pierwszej kadencji spod szyldu KOS, trochę lokalnych informacji odkłamujących najnowszą historię oraz przedstawiających nieznane w PRL idee samorządności. Mieszkańcy Siemiatycz i okolic dobrze przyjęli wydawnictwo. Jego twórcy, czyli Jerzy Nowicki, Roman Panasiuk i Mirosław Leszczak zarejestrowali tytuł, założyli spółkę i rozpoczęli działalność gospodarczą. Kolejny, a nominalnie pierwszy numer „Głosu Siemiatycz” ukazał się już bez uzależnień politycznych. Na początku ukazywał się co miesiąc, później co dwa tygodnie, a od ponad 18 lat gazeta jest tygodnikiem. Piszemy o wszystkim, co jest ważne dla lokalnej społeczności. Serwis internetowy istnieje już nieprzerwanie 20 lat – www.kurierpodlaski.pl Minione lata przyniosły gazecie oraz poszczególnym dziennikarzom wiele nagród, nominacji, podziękowań i wyróżnień. M.in. nagrodę w V Konkursie Fundacji IDEE dla niezależnej prasy lokalnej, Medal za Szczególne Zasługi dla Powiatu Siemiatyckiego, tytuł Mecenasa Kultury Województwa Podlaskiego. Chcemy się zaprezentować, ale też podszkolić. Ciekawi jesteśmy innych redakcji.

– Portal powstał z potrzeby komunikacji z mieszkańcami naszego miasta – wspomina Waldemar Bukalski, z portalu „Radomianie dla demokracji”. – Byliśmy grupą demokratów o szerokim spektrum działalności i chcieliśmy pokazać co robimy. Otrzymujemy również coraz więcej próśb o interwencję w sprawach, które interesują naszych czytelników. To dla nas bardzo ważne! Organizujmy również spotkania z sędziami, władzami miasta, posłami i radnymi i przeprowadzamy relacje. Dużo publikujemy materiałów dotyczących naszych lokalnych akcji. Od dwóch lat prowadzimy akcje „Podaruj dzieciom Misia” – przekazując pluszaki do oddziałów pediatrycznych szpitali radomskich oraz szpitali w pobliskich powiatach. W tym roku misiami zostały także obdarowane dzieci Polonii na Ukrainie, a akcja miała tak duże powodzenie, że możemy kilka razy w roku podarować misie małym pacjentom. Niedługo z naszymi małymi Czytelnikami spotkamy się podczas kolejnej edycji Święta Flagi i Dnia Dziecka. Przygotowując się do wyborów do Parlamentu Europejskiego, opracowaliśmy scenariusz spotkań ulicznych z mieszkańcami Radomia w celu zachęcenia do brania udziału w głosowaniu. I do prowadzenia profrekwencyjnej kampanii także wykorzystujemy nasz portal. Kongres Mediów Obywatelskich to dla nas szansa na „ulepszenie” kontaktu z Czytelnikami, ale i szansa na połączenie sił np. przy przygotowaniu wydawnictw czy ulotek. Mamy nadzieję, że warsztaty i spotkania z profesjonalistami pomogą w naszej codziennej pracy.

– Oczekujemy, że nasza wiedza na temat funkcjonowania mediów obywatelskich po kongresie w Warszawie poszerzy się – przyznaje studentka Społecznej Akademii Nauk Magdalena Piątek, która na kongresie pojawi się z kolegą z redakcji, także studentem, Vladyslavem Devą, pochodzącym z Ukrainy. – Dzięki spotkaniu z przedstawicielami różnych mediów będziemy mogli skonfrontować nasze doświadczenia i nauczyć się od innych czegoś nowego. W ramach SAN TV – Telewizji Studentów realizujemy tematy dotyczące naszej uczelni oraz tematy ciekawe dla studentów. W najbliższym czasie chcemy nagrać cykl reportaży o sportach, w którym z jednej strony sami „przetestujemy” różne dyscypliny sportowe, a z drugiej pokażemy mniej znane formy rekreacji. Mamy nadzieje, że przy współpracy z Polskim Komitetem Paraolimpijskim uda nam się zrealizować materiały o sportach dla niepełnosprawnych.

– Po kongresie oczekuję właściwego ukierunkowania i może pewnego zharmonizowania wielu oddolnych inicjatyw medialnych środowiska i uzyskania w ich pluralizmie synergii i wagi społecznej – mówi Sławomir Kubisa, reprezentujący miesięcznik „Miasta i Ogrody”, bardzo młodą redakcję. – Tematy, które poruszamy to głównie tematy znane z kampanii samorządowej 2018, wątki wielu obietnic składanych przez kandydatów. To między innymi kwestie transportu publicznego, ochrony środowiska, dostępu do usług socjalnych, transparentności zarządzania gminami i powiatami. Chcemy aby nasza gazeta docierała do lokalnych społeczności powiatów pruszkowskiego i grodziskiego – w pierwszym rzędzie ludzi młodych, interesujących się wszystkim co wpływa na standard ich życia. To przecież zależy nie tylko od samorządów – ale też od nich samych. Przy tej okazji staramy się pokazać wpływ polityki na lokalne społeczności.

Elżbieta Swiłło jest redaktorką naczelną internetowej „Gazety Obywatelskiej” w Częstochowie. – Nasza gazeta powstała w roku 2016 w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2024-2020 – mówi Swiłło. – W trakcie zadania realizowanego w tym programie przez częstochowski Polski Instytut Mediacji i Integracji Społecznej zostały przeprowadzone warsztaty dziennikarstwa obywatelskiego i jego uczestnicy zostali zaangażowani do tworzenia tego portalu. Gazeta posiada także swój fanpejdż na FB. Zajmuje się sprawami obywateli miasta Częstochowy. Zachęca do pisania tekstów mieszkańców naszego miasta i zgłaszania swoich problemów, obserwacji, tego co ich interesuje, cieszy lub niepokoi. Ważnym tematem są sprawy związane z Budżetem Obywatelskim i przebiegiem harmonogramu zgłaszania i wyboru zadań oraz realizacją zadań wybranych. Prezentowane są też inne inicjatywy obywatelskie na rzecz osób niepełnosprawnych lub integracji międzypokoleniowej. Dodatkowo zamieszczamy artykuły o naszym mieście dotyczące ciekawostek historycznych czy spraw bieżących, wywiady z ciekawymi mieszkańcami, recenzje książek i zapowiedzi imprez kulturalnych oraz felietony na różne tematy.

16 marca Warszawa #kongresmediówobywatelskich – wykłady i warsztaty prowadzone przez uznanych specjalistów, dyskusje i burze mózgów, mentoring i networking – więcej informacji i zapisy (obowiązkowe) – https://www.skwerwolnosci.eu/kongres-mediow-obywatelskich/

Leszek Żarnowiecki

Polub nas na Facebooku