22 lipca 2019

Strona główna Aktualności Zamiast na teście, byli na proteście

Zamiast na teście, byli na proteście

0
Zamiast na teście, byli na proteście
Toruń Fot Marek Krupecki

Boją się o swoją przyszłość, dlatego wyszli walczyć o czystą planetę. W 2 tysiącach miast w 123 państwach na całym świecie młodzież manifestowała na ulicach w ramach Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Protestowano m.in. w Złotowie, Krakowie, Szczecinie, Inowrocławiu i Katowicach i kilkudziesięciu polskich miastach.

Z centrum Poznania, gdzie także odbyła się manifestacja, wkrótce zostanie wyciętych 19 starych drzew. Zarząd Zieleni Miejskiej po ostatniej wichurze miało posprzątać leżące gałęzie, a skończy się na wycince. Sprawa bulwersuje mieszkańców, bo nikt nie wie, czy została wykonana ekspertyza, a jeśli taka powstała, to nie wiadomo, czy drzewa przeznaczone do usunięcia są zdrowe czy chore. Może dlatego, że tak łatwo podchodzimy do pewnych spraw, przyroda odwdzięcza się nam zmianą klimatu?

Łódź

Marsz Strajku Klimatycznego Młodzieży w Łodzi

Strajk klimatyczny w Łodzi , krótka relacja#VideoKODWspieraj obywatelskie.mediahttps://zrzutka.pl/ckved6

Posted by Video-KOD on Friday, March 15, 2019

„Stan naszej planety jest krytyczny. My, młodzi ludzie na całym świecie, zainspirowani działaniami szwedzkiej aktywistki Grety Thunberg domagamy się zmian w polityce państwa na rzecz klimatu. Chcemy również zwiększyć świadomość młodych ludzi i pokazać, że problem jest bardzo poważny. Nasze społeczeństwo nie jest świadome zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi. Nasz dom się pali, a my mamy coraz mniej czasu, by uratować naszą planetę. Osiągnęliśmy punkt krytyczny, a nasze pokolenie oraz pokolenie naszych dzieci ucierpi na tym najbardziej – dodają. Nie pozostawajmy obojętni wobec zmian klimatycznych! Musimy zacząć działać!” – oświadczają organizatorzy strajku i zapowiadają kolejne akcje.

Warszawa, fot. Piotr Łapiński

Klimat się ociepla

Ponad 200 polskich naukowców wsparło młodzież i podpisało się pod listem, w którym czytamy: „Niniejszym zdecydowanie potwierdzamy, że w środowisku naukowym panuje konsensus, wskazywany przez młodzież jako podstawa ich oburzenia i protestu: klimat się ociepla, a przyczyną tego jest działalność człowieka.” NA plakatach, które wykonała młodzież można było przeczytać: „Porzuć siatkę, ratuj matkę”, „Orzeł biały w sadzy cały”, „Nie puść zdrowia z dymem”, „Nie podnoście nam temperatury”.

Słowa napisane przez organizatorów Strajku „Nasze społeczeństwo nie jest świadome zagrożeń związanych ze zmianami klimatu, dlatego temat ten musi głośniej wybrzmiewać w przestrzeni publicznej i w mediach. To także musi się zmienić! Politycy i inni ludzie, którzy mają duży wpływ na kondycję naszej planety (np. korporacje) muszą spojrzeć prawdzie w oczy i zmierzyć się z faktem, że są odpowiedzialni za ten problem”- wybrzmiały w miastach pełnych smogu, zawalonych śmieciami zadymionych od spalin.

Anna Dysińska