Powiedz nie populistom! Powiedz tak Europie!

polecamy

Kongres „Europeans united for Europe” (16.03. 2019) we Frankfurcie zorganizowany został przez Europa-Union Debata. Uczestnikami byli m.in przedstawiciele demokratycznej opozycji ulicznej z Czech, Polski, Rumunii, Węgier, Bułgarii, Słowacji.

Wśród gości: doradca Emmanuel Macrona i Baracka Obamy – Lex Paulson oraz przedstawicielka NGO, Kremlin Watch, walcząca z rosyjską wojną hybrydową – Veronika Vichrova, a na sali wielu demokratów.

Dr. Lex Paulson organizator kampanii prezydenckiej w 2008 roku otworzył debatę na temat jak budować społeczności, angażować ruchy społeczne i zachęcić ludzi do zbliżających się wyborów europejskich. Przytaczał przykłady strategii kampanii Baracka Obamy i Emmanuela Macrona. Nauczający w Paryżu naukowiec-praktyk jest niezwykle doświadczony i pomógł wyszkolić setki wolontariuszy wspierających swoich kandydatów. O przygotowaniach do wyborów i samym procesie powiedział „Technologia nie powinna zastępować tradycyjnej organizacji wyborów, powinna ją wzmocnić.” Przekonywał, że o wiele większa jest skuteczność kontaktów twarzą w twarz niż setek tysięcy ulotek. Podczas kongresu agitował „Powiedz nie populistom. Powiedz nie Kremlowi. Powiedz tak Europie.”

Podobne problemy

Gabriela Lazarek, która niemal codziennie protestuje w Cieszynie, mówi, że niesamowite było spotkać ludzi z innych krajów Europy, borykających się z tak bardzo podobnymi problemami, z jakimi borykamy się w Polsce. – Oczywiście są pewne różnice – zastrzega – na przykład dotyczące roli kościoła, czy też wpływów na jakich oparta jest oparta propaganda antydemokratyczna, antyeuropejska. Jednak zarówno w Rumunii, Czechach, Słowacji czy na Węgrzech istnieje ten sam ogólny problem podważania roli demokracji, polityka jest budowana na kłamstwach, społeczeństwo jest nastawiane przeciwko sobie, łamane są podstawowym prawa prawa człowieka. Do tego szerzy się nacjonalizm, homofobia, islamofobia, antysemityzm, a protestujące społeczeństwo staje się w coraz większym stopniu zastraszane i prześladowane przez władzę. Myślę, że na tym spotkaniu wszyscy poczuliśmy jak wiele nas łączy. Jak bardzo jesteśmy wszyscy ze sobą połączeni. Tak, jakbyśmy nie mieszkaliśmy w innych państwach, a jedynie w sąsiadujących ze sobą miastach, gdzie nieunikniony jest wzajemny wpływ na siebie i wspólne kształtowanie otaczającej nas rzeczywistości. Mam nadzieję, że jest to początek powstawania silnego frontu europejskiej opozycji ulicznej. Myślę, że wszyscy powinnyśmy na obecną sytuację społeczno-polityczną spojrzeć z szerszej perspektywy i nie skupiać się tylko na wydarzeniach w naszym kraju ale w całej Europie. Mam nadzieję, że ta współpraca się rozwinie i staniemy się jedną wielkanocne siłą broniącą wartości europejskich. Wróciłam pełna nadziei i optymizmu. Ale to dopiero początek. Ogrom pracy jest dopiero przed nami.

Posted by Gabriela Lazarek on Saturday, March 16, 2019


Podsumowanie:

1. Jest ogromna potrzeba współpracy pomiędzy krajami i taka współpraca zaczyna się rodzić.
2. Polacy mają opinię zorganizowanych, silnych i odważnych!
3. Wsparcie merytoryczne udzielone przez prelegentów: Lex Paulson o technikach pracy w terenie (prowadził wielkie kampanie wyborcze światowych liderów), Vichrova o walce z fake newsem. Obie prelekcje praktyczne, krótkie, na temat. Ożywiona dyskusja. Żadnych przydługich wykładów, żadnego ględzenia. KONKRETY. 
4. Ogromna potrzeba dzielenia się doświadczeniem, technikami i wiedzą pomiędzy krajami. 
5. Lex Paulson był zachwycony opowieściami z Polski. Na koniec powiedział, że nigdy nie był u nas, ale CHCE PRZYJECHAĆ. Szczególne wrażenie robiły na nim mikro akcje, takie jak samotny protest Gabriela Lazarek czy wyjazdy w teren „Błysk Budzik”.

Katarzyna Knapik

Zdjęcia Renaty Zawadzka-Ben Dor z KORD III Łódź, 17.03.2019

Polub nas na Facebooku