Wiosenna europejska kampania

Poczuli wiosnę i dlatego z jeszcze większym zaangażowaniem wyszli na ulice miast, żeby przygotować społeczeństwo do zbliżających się wyborów do parlamentu europejskiego. Z demokratami z różnych grup można było spotkać się w Radomiu, Łodzi, Warszawie, Częstochowie, Radomsku, Strykowie.

Grupa Błysk Budzik po raz 134 pojechała przekonywać do demokracji. Stryków, znany głównie z pobliskiego skrzyżowania autostrad, powitał ich 6 kwietnia słońcem i przyjaznymi uśmiechami ludzi. – Targowisko może nie tak wielkie jak na przykład w Brzezinach, ale kupujących tu całkiem sporo – mówi Ewa Kruszyńska. – Miło było było spotykać „starych” znajomych czyli sprzedawców, którzy pamiętają nas z innych targowisk, bo jeżdżą po województwie podobnie jak my. Większość napotkanych osób była proeuropejska i prodemokratyczna, choć oczywiście zdarzały się wyjątki i tu miałyśmy pole do rozwinięcia swych umiejętności dyskutowania z trudnym rozmówcą. Niezwykle przyjemne momenty to te, gdy oponenci zaczynają się chwiać w swoich poglądach i obiecują pomyśleć, poczytać i zastanowić się kto ma rację. Co najmniej kilkanaście osób podeszło dziś do nas z własnej woli prosząc o materiały. Rozdałyśmy około dwustu trzydziestu kompletów złożonych z gazety „Dekoder” i kilku ulotek (w tym „rolniczej” przygotowanej przez portal SKWER WOLNOŚCI). Warto budzić ludzi!!

6 kwietnia 135 Błysk Budzik odbył się w Radomsku.

135. #BłyskBudzik Radomsko. Warto budzić ludzi!!

Posted by Błysk Budzik on Saturday, April 6, 2019

Częstochowski „Kwadrat” to najruchliwsze miejsce w centrum miasta. Dlatego tu z materiałami europejskimi stanęła lokalna grupa KOD. – Przewinęło się wiele ciekawych postaci – od studentki prawa z UW (wspaniała dziewczyna) poprzez nastolatka miłośnika ustroju … komunistycznego – mówi Anna Wójcik z grupy KOD. – Byli też autentyczni fani stowarzyszenia i to cieszy. Oczywiście pojawili się „wszystkowiedzący” zwolennicy aktualnej władzy. Oni wiedzą najlepiej czym jest i nie jest UE. Tylko dziwnym trafem nie chcą dyskutować i przekonać do swoich racji – ich specjalność to rzucanie sloganami. Mówią „Unia nic nie daje” lub „Unia nas okrada!” i uciekają. Na szczęście są w mniejszości.

Stół Europejski na Ochocie odbył się na dzielnicowym targowisku przy głównej ulicy. – Po raz kolejny spotykaliśmy się z mieszkańcami Warszawy i okolic przy Stołach Europejskich, namawiając ich do udziału w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego – Barbara Dousa. – Rozdawaliśmy materiały, ulotki, gazety m.in. „Nasze Czasopismo”, które rozchodziły się jak gorące bułeczki i zbieraliśmy podpisy na listach poparcia Komitetu Wyborczego Koalicji Europejskiej. I Stół Europejski na Ochocie zakończył dużym sukcesem, podobnie te, które wspólnym wysiłkiem zorganizowaliśmy na Mokotowie i w podstołecznym Legionowie.

Zdjęcia – Wiesław Piasecki

Europejski Punkt Informacyjny EPI w Łodzi działa przy ul. Piotrkowskiej (przy ZUS) w poniedziałek, środę i piątek w godz. 15:00-16:00. Za grupą demokratów już kilkanaście udanych spotkań w tym miejscu. – Mamy dwa wymierne i realne cele: chcemy, aby frekwencja wyniosła min. 58% i aby wprowadzić do Europarlamentu maksymalną liczbę ludzi o poglądach demokratycznych – deklaruje Katarzyna Lehmann. – Podobnie jak w wyborach samorządowych ważna jest dla nas także inicjatywa obserwacji i kontroli procesu wyborczego, bo obawiamy się, że może dojść do pewnych nieprawidłowości. Rozdajemy ulotki i materiały z hasłami „Mogę wszystko w UE”.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=384412892412170&id=357369621783164

Przed legionowskim Liceum im. Konopnickiej odbyła się prawdziwa lekcja wychowania obywatelskiego. Fot. Stanisława Skłodowska

Grupa „Wawer”, „Demokraci z Mokotowa”, „Wygrajmy Wolne Wybory” z Ursynowa wspierali legionowski Stolik Europejski zorganizowany przez Stasię Skłodowską . – Pojawił się „Syriusz” – maskotka UE; wspaniale się komponował z pomnikiem Marszałka Piłsudskiego – opowiada. – To był pierwszy Stolik Europejski w moim mieście. 6 kwietnia braliśmy udział w III Stoliku Europejski Demokratów z Mokotowa, który odbył się róg Odyńca i Wołoskiej. Zarówno w Legionowie, na Mokotowie czy na Ochocie pojawili się przyjaciele z opozycji ulicznej. Materiały, które rozdawaliśmy, także były wspólnym przedsięwzięciem – razem je projektujemy, zamawiamy w drukarni i kolportujemy – to tańsze, szybkie i jednoczące działanie KORD. Ta platforma wymiany ciekawych ulotek, kamizelek z unijnymi emblematami, małych poręcznych książeczek o korzyściach z UE, a także współpracy działa w sposób korzystny dla różnorodnych grup z różnych regionów Polski.

W Świnoujściu demokratki pojawiły się 7 kwietnia na Placu Wolności. – Uświadamiałyśmy mieszkańców miasta, że pod rządami PiS, nie ma co marzyć ani o prawie, ani o sprawiedliwości – mówi Elżbieta Mitas. – Rozdając ulotki m.in. dotyczące afer PiS (https://zrzutka.pl/b89mn4) przygotowane przez portal SKWER WOLNOŚCI a dystrybuowane w ramach KORD, mamy nadzieję namówić niezdecydowanych do głosowania w 26 maja do Europarlamentu. Teraz to najważniejszy cel.

Z KORD współdziała także grupa Radomianie dla Demokracji, która w ten weekend, oraz w kolejne kwietniowe organizuje spotkanie z mieszkańcami miasta. – Z radomianami rozmawialiśmy w sobotę i niedzielę przy wejściu do parku od strony ul. Sienkiewicza – mówi Waldemar Bukalski z RDD.- Rozdaliśmy setki ulotek dotyczących funduszy unijnych w powiązaniu z inwestycjami w naszym mieście oraz informacyjnych o Unii Europejskiej i naszym Stowarzyszeniu. Obdarowaliśmy wiatraczkami ponad pięciuset maluchów, a sądząc po uśmiechach na ich buziach – wiatraczki spodobały się, co nas bardzo cieszy. Radom nie wybija się w sposób szczególny w statystykach frekwencji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Będziemy na ulicach naszego miasta częściej rozmawiali i namawiali do uczestniczenia w tym szczególnym i ważnym dla Polaków wydarzeniu. Zebraliśmy również kolejne podpisy popierające nasz wniosek do prezydenta o nadanie trasie N-S imienia Andrzeja Wajdy. To ważna dla nas sprawa.

https://www.facebook.com/Radomianie.dla.demokracji/videos/821302471567545/

Zebrała AD

Polub nas na Facebooku