Jesteśmy z nauczycielami!

W Warszawie na Placu Defilad 17 kwietnia artyści zagrali dla strajkujących nauczycieli. Fot. Renata Zawadzka-Ben Dor
polecamy

Mijają kolejne dni strajku, który może zmienić polską oświatę. Coraz trudniejsza wydaje się być sytuacja w protestujących przedszkolach i szkołach. Tym bardziej potrzebne jest nasze wsparcie. Stąd wiele akcji organizowanych przez rodziców, pracodawców, samorządy, artystów, firmy, osoby prywatne…

Na naszym portalu ukazują się relacje związane ze strajkiem, a w kalendarzu umieszczamy także zaproszenia od Was. Więcej informacji – na naszym fanpejdżu – polub i zaproś znajomych!

#WspieramNauczycieli#StrajkSzkolny#ProtestzWykrzyknikiem

19.04

Zakopane

Koszalin

W powiecie sławieński strajk trwa w Zespole Szkół im. J.H. Dąbrowskiego i Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, w kołobrzeskim w żadnej szkole średniej maturzyści nie mieli wystawionych ocen, a w protestującym Zespole Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich zrobiono to przed strajkiem, 5 kwietnia. Czwartkowe rozmowy z rządem Małgorzata Chyła, prezes ZNP oddział w Koszalinie, podsumowała mówiąc, że propozycję są nie do przyjęcia, dlatego w Koszalinie strajk będzie trwał dalej.

Nauczyciele mogą liczyć na wsparcie społeczeństwa.

#Akcjakreda w Koszalinie trwa. Szkoła muzyczna, Zespól Szkół nr 1

Posted by Obywatelski Koszalin on Friday, April 19, 2019

Warszawa

Rodzice dzieci uczęszczających do LXIV LO im. Stanisława I. Witkiewicza w ciągu zaledwie 3 dni zebrali prawie 200 podpisów i złożyli list Ministerstwie Edukacji Narodowej. Apelują o jak najszybsze podjęcie „skutecznych działań pozwalających na zakończenie strajku nauczycieli” wyrażając swoje poparcie dla ich postulatów. „Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tym, co w tej chwili dzieje się w Polsce wokół strajku nauczycieli. Gorszące, obraźliwe i nieprawdziwe wypowiedzi publiczne członków rządu i parlamentarzystów, zastraszanie, nagonka na strajkujących nauczycieli w mediach publicznych, próba podzielenia i skłócenia polskiego społeczeństwa, budzą nasz stanowczy sprzeciw.” – napisali w liście.

18.04.

Wrocław

Akcja „Wrocław z nauczycielami!” odbyła się przed wrocławskim Pręgierzem. – Jestem rodzicem uczniów drugiej klasy podstawówki. Dla mnie to też ciężki okres, bo dzisiaj jedno z dzieci jest w pracy ze swoją mamą, drugie ze mną. Ale jako świadomy obywatel i rodzic wspieram protest nauczycieli, ich żądania, bo wiem, że są słuszne – mówił Robert Wagner, aktywista społeczny i współorganizator czwartkowej akcji. Józef Pinior zaadresował swą wypowiedź do nauczycieli – Jesteśmy z was dumni. Nie mam wątpliwości, że to przyniesie owoce dla naszej demokracji i dla naszej przyszłości. Walczymy o to, by Polska się rozwijała. Nie może być tak, że polscy nauczyciele się upokarzani przez swoją pensję. Z tym się nie można pogodzić. Przeciwko temu buntowali się 40 lat temu robotnicy w Polsce. 

Koejny dzień Strajku Nauczycieli – Wsparcie Wrocławian

Wrocławianie wspierają Strajk Nauczycieli

Posted by Video-KOD on Thursday, April 18, 2019

Warszawa

Senat Uniwersytetu Warszawskiego składający się z wykładowców, doktorantów, studentów przyjął przez aklamację uchwałę wspierającą strajkujących nauczycieli. „W poczuciu odpowiedzialności za stan szkolnictwa w Polsce Senat Uniwersytetu Warszawskiego popiera strajk nauczycieli, solidaryzując się z postulatami niezbędnej poprawy ich sytuacji materialnej”.

The Senate of the University of Warsaw supports Polish teachers on strike. The members of the Senate of the University of Warsaw and other members of academic community in the photo.

Posted by Uniwersytet Warszawski on Thursday, April 18, 2019

Warszawski Międzyszkolny Komitet Strajkowy, który zaczął działać 16 kwietnia, poinformował dwa dni później, że w skład komitetu wchodzą reprezentanci 88 szkół ponadgimnazjalnych (liceów, techników i szkół branżowych) m.in. Branżowych Szkół Fototechnicznych, Elektronicznych, Gastronomicznych, Poligraficznych i Rzemiosł Artystycznych i większości stołecznych liceów m.in. Mickiewicza, Limanowskiego, Batorego, Ruy Barbosy, Reymonta, Herberta, Marii Skłodowskiej-Curie. Komitet reprezentuje także przedszkola i inne placówki oświatowe, które przystąpiły do strajku.

Uczniowie Witkacego pokazali, że są MUREM ZA NAUCZYCIELAMI. Liczymy, że inne szkoły także chciałyby okazać swoje…

Posted by Samorząd Uczniowski Witkacego on Wednesday, April 17, 2019

„My, niżej podpisani uczniowie XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, uważamy, że nauczyciele, jako osoby kształtujące postawę kolejnych pokoleń, zasługują na lepsze wynagrodzenie ich pracy i większy autorytet w społeczeństwie. Codziennie obserwujemy ich ciężką pracę, poświęcenie dla naszego dobra (…). To właśnie w Czackim, który nazywamy naszym drugim domem, relacje między uczniami i nauczycielami zawsze były podstawą kształtowania naszej społeczności. Dzięki nim, możemy realizować swoje pasje i marzenia, jednocześnie otrzymując solidne wykształcenie. Jesteśmy więc, przede wszystkim, wdzięczni nauczycielom i pracownikom naszej szkoły za codzienną serdeczność, pomoc. Za wszystko” – napisali w liście otwartym uczniowie warszawskiego liceum i dodali „Choć to nie my strajkujemy, ale nasi nauczyciele, zdajemy sobie sprawę, że choć pierwszym (i jedynym możliwym w takim przypadku) postulatem jest ten o poprawę warunków pracy i płac, to nie jest to jedyna myśl i idea strajkujących. (…) Mamy nadzieję, że strajk będzie okazją do rozpoczęcia dyskusji o przyszłości polskiej oświaty.”

Łódź

Prezydent miasta prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powiedziała 17.04, że pieniądze, które są potrącane z pensji protestujących pozostają w budżetach szkół i placówek edukacyjnych, w dyspozycji dyrektorów tych placówek. Oznacza to, że wszędzie tam, gdzie dyrektorzy uznają to za słuszne, strajkujący nauczyciele otrzymają wsparcie finansowe. Dzień później odbył się „Łańcuch światła dla nauczycielek i nauczycieli” przed siedzibą PiS przy ul. Piotrkowskiej.

https://www.facebook.com/agni.grondas/posts/2169313169815618

Nadarzyn

– Ze wstępnych deklaracji wynika, że 90% nauczycieli i duża część pracowników administracji naszych szkół do protestu przystąpi – informował na początku strajku wójt Dariusz Zwoliński. Dodawał, że w 2018 roku subwencja wynosiła zaledwie 26,7% poniesionych przez gminę Nadarzyn kosztów na funkcjonowanie publicznej oświaty.

Wójt deklarował poparcie dla strajkujących i akceptację dla osób, które nie biorą udziału w akcji. Ale nie wszyscy wykazują zrozumienie dla protestów.

BOHATERKI !…WESPRZYJMY JE! TO SIĘ W GŁOWIE NIE MIEŚCI 😱Dostaliśmy, z posłanką Kamila Gasiuk-Pihowicz, zaproszenie…

Posted by Piotr Kandyba on Thursday, April 18, 2019

17.04.

Kielce

Planowana na środę na Rynku manifestacja „Światełko z wykrzyknikiem dla nauczycieli” miała zostać odwołana „ze względów bezpieczeństwa”. Ale nic o tym nie wiedzieli organizatorzy i uczestnicy, który zjawili się wieczorem na miejscu. Fałszywa plotka nie zniechęciła Kielczan do udziału w marszu. – Ciekawe, ilu byłoby ludzi, gdyby miał się odbyć? – mówiła Monika Szafraniec, która pojawiła się na rynku i zaapelowała. – Nauczyciele, wytrwajcie! Wspólnie walczymy o dobrą edukację w polskiej szkole!

Sosnowiec

Na Patelni obok dworca PKP na placu Stulecia zorganizowano wiec poparcia dla strajkujących nauczycieli. Wśród prawie 200 osób nie zabrakło rodziców, uczniów, a nawet byłych absolwentów szkół wspierających protest. Na Śląsku podobne akcje tego dnia odbyły się w Katowicach, a kilka dni wcześniej także w Mikołowie, Bielsku-Białej, Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju. W środę strajk przerwali nauczyciele w V Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego
w Dąbrowie Górniczej.

TYMCZASEM W SOSNOWCUNauczyciele, Rodzice i UczniowieRazem przeciw ZalewskiejCzytaj – litera po literze -co…

Posted by Piotr Kuś on Wednesday, April 17, 2019

Łódź

Lębork

Ulicą Staromiejską pod hasłem „Murem za nauczycielami” przeszedł marsz zorganizowany przez młodzież, w którym uczestniczyli przedstawiciele nauczycieli, rodziców i związkowców, a także młodzieży. W gminie strajkuje zdecydowana większość placówek. Podczas wiecu Halina Ługowska, prezes lęborskiego oddziału ZNP powiedział – To nie jest strajk o podwyżkę płac. To jest protest o godność i szacunek dla naszego zawodu, zawodu nauczyciela. Arogancja władz wobec nauczycieli spowodowała największy nauczycielski oraz pracowników oświaty protest w wolnej Polsce. Nie było takiego protestu od 30 lat. Nauczyciele wstali z kolan.

#Sułkowski Andrzej…. Murem za NAUCZYCIELAMI w Lęborku. Lębork strajkuje w 100% szkół!!! Dzięki młodzieży, rodzicom i…

Posted by Andrzej Sułkowski on Wednesday, April 17, 2019

16.04.

Zebrała AD

Polub nas na Facebooku