Nauczyciele nie odpuszczają!

strajk szkolny
Toruń. Fot. Marek Krupecki
polecamy

W kilkunastu miastach w Polsce odbyły się protesty pracowników oświaty. Główna manifestacja miała miejsce przed budynkiem Ministerstwa Edukacji Narodowej w stolicy.

Kilka tysięcy nauczycieli i pedagogów od szef OPZZ Jana Guza usłyszało w Warszawie: „Bez nauczyciela i pracownika administracji szkolnej nie jesteśmy w stanie wychować dzieci. Nie będzie rozwoju gospodarczego i innowacji bez dobrej szkoły”. Prezes ZNP Sławomir Broniarz powiedział zaś: „Dzisiaj niczego nie kończymy. W dalszym ciągu jesteśmy w fazie strajku o godność zawodu nauczyciela.” Otrzymali głośne oklaski.

Pod #MEN dużo ludzi, nauczycieli, młodzieży. Ogólnopolski protest nauczycieli – przyjdźcie, wesprzyjcie.#StrajkNauczycieli#WolnośćGodnośćEdukacja#WspieramyNauczycieli#SolidarniZNauczycielami#Warszawa23 kwietnia 2019 r. Relacja: Joanna Cuper#VideoKOD

Posted by Video-KOD on Tuesday, April 23, 2019

Dwoma autokarami przyjechali nauczyciele z Radomia. Widoczni byli w niebieskich kamizelkach nauczyciele z województwa łódzkiego (miało być ich podobno tysiąc). O świcie wyruszyły do stolicy autokary ze śląskimi nauczycielami, a także z Krakowa. Informowano o szczegółowych kontrolach Inspekcji Transportu Drogowego, które dotyczyły stanu pojazdów z nauczycielami. Wpisy na fajsbuku przeczytano ze sceny. Wywołało to poruszenie manifestujących.

Pod MEN stawiło się wielu rodziców, dziadków, ale też uczniów; przybyli z warszawskich szkół (LO im. Żmichowskiej, Reytana), ale nie tylko. Bartek Rosiak, uczeń z Łodzi ze sceny powiedział: „Wszyscy są z wami, my jesteśmy z wami” – mówi. Zasłużona dla polskiej oświaty dr Krystyna Starczewska dodała „Uczmy naszych dzieci współodpowiedzialności za nasze społeczeństwo (…), umiejętności pracy zespołowej (…) stwórzmy wspólnie – nauczyciele, rodzice i młodzież – szkołę przyszłości”.

Nauczyciele z Rybnika – znowu ich spotykam- w zeszłym roku, jesienią, na wielkiej demo, też byli w licznej obsadzie

Posted by Krzysztof Boczek on Tuesday, April 23, 2019

– Początkowo domagaliśmy się tysiąca złotych podwyżki, jednak rząd nie potraktował tego poważnie – mówi jedna z nauczycielek, która dojechała na własną rękę z małej miejscowości pod Łomżą. – Obecnie chcemy 30 proc. podwyżki rozłożonej na dwie tury: 15 proc. od 1 stycznia i 15 proc. od 1 września tego roku, ale sądzę, że ten rząd nadal będzie nas lekceważył rozdając innym podwyżki i nagrody. Ale podwyżki to jeden z naszych postulatów. Dziś wyrażamy tu naszą niezgodę na deformę edukacji i koszty, które w związku z nią ponieśliśmy. Stąd nasze hasła: „Niech rząd się obudzi” czy „Chcemy lepszej edukacji”.

Protestowano także m.in. w Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu.

AD

Poznań Fot. Adrianna Machowiak

Łódź

#Łódź23 kwietnia 2019 r. #WspieramyNauczycieli na Piotrkowskiej – cz. 2Relacja: Jarek#VideoKOD#StrajkNauczycieli#SolidarniZNauczycielami

Posted by Video-KOD on Tuesday, April 23, 2019
Polub nas na Facebooku