W całej Polsce – unijnie, biało-czerwono i konstytucyjnie

Z okazji 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej świętowano na Rynku w Rzeszowie demokracji wraz z Elżbietą Łukacijewską - posłanką do Parlamentu Europejskiego. Fot. Jerzy Bednarowicz
polecamy

W Radomiu – stumetrowa flaga, nad autostradą A4 – ludzie z bannerem KonsTYtucjJA, w Jarosławiu – „Oda do Radości” i sesja fotograficzna z unijnym sercem, a w Przemyślu – rozdawano „Konstytucję”.

– Chciałem wam podziękować, bo wiem, co znaczy wasza obecność. Wiem, co znaczy wasza wytrwałość. Wiem, ile was to kosztuje na co dzień. Dzięki wam i waszej determinacji władza wie, gdzie jest większość. Wy naprawdę macie na nią wpływ, nawet jeśli zdaje się wam, że jest ona arogancka – mówił w Warszawie szef Rady Europejskiej Donald Tusk w dniu, w którym obchodziliśmy rocznicę uchwalenie Konstytucji 3 Maja. W Auli UW obok polityków i samorządowców siedzieli przedstawiciele opozycji ulicznej. Oprócz przedstawicieli grup z Warszawy i Mazowsza, przyjechali z Łodzi, Radomia, Kielc.

3 maja - W całej Polsce – unijnie, biało-czerwono i konstytucyjnie
Fot. Renata Zawadzka-Ben Dor

Inni zostali w swych regionach, by w tym dniu świętować i przypominać o demokracji.

Cieszyn

Z udziałem gości z Katowic oraz Mysłowic odbyła się „CODZIENNICA” czyli codzienny protest Gabrieli Lazarek. Tym razem z hasłami „Faszyzm STOP”, „Moją ojczyzną jest społeczeństwo”, „STOP agresji i nienawiści”, a z okazji 3 maja pojawił się egzemplarz konstytucji.

Kielce

Atrakcji nie zabrakło na Rynku Staromiejskim w stolicy regionu podczas festynu z okazji 15.lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Piknik Europejski po raz kolejny organizował świętokrzyski KOD.

#Kielce1 maja 2019 r.#PiknikEuropejski#15latPolskiwUE #15latPLwUE #UERelacja: Piotr Fijałkowski#VideoKOD

Posted by Video-KOD on Wednesday, May 1, 2019

Rzeszów, Stalowa Wola, Mielec

– Jako członkowie grupy „Rebelianty Podkarpackie” mieliśmy swój udział w kilku wydarzeniach w regionie – mówi Jerzy Bednarowicz. – Wzięliśmy udział w obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Mielcu. Dzień wcześniej w Stalowej Woli świętowaliśmy Dzień Flagi i Polonii. Wraz z Koalicją Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe wykorzystaliśmy piękną i słoneczną pogodę na spacerek z flagami. Urodzinowym tortem na Rynku w Rzeszowie częstowaliśmy pierwszego dnia maja w 15. rocznicę wstąpienia Polski do UE. Pamiętając o nadchodzących wyborach, przygotowaliśmy sesję zdjęciową, aby każdy mógł zrobić sobie fotografię zachęcającą do udziału w głosowaniu.

Jarosław. 1.05.2019 r. Oda do Radości.#konstytucja #15latpolskiwue #uniaeuropejska #3maja #rebeliantypodkarpackie #jarosław

Posted by Jerzy Bednarowicz on Thursday, May 2, 2019

Koszalin

W mieście nad rzeką Dzierżęcinką grupa „Obywatelski Koszalin” zorganizował Stolik Europejski w ramach majówki na Rynku Staromiejskim. – Zainteresowanie ulotkami duże i to cieszy – mówi Bogdan Jagusztyn, który brał udział w akcji. – Większość spotkanych ludzi deklaruje pójście do wyborów. Podobnie jak na Podkarpaciu, my także zaproponowaliśmy sesję fotograficzną z emblematami unijnymi. Akcja będzie kontynuowana w każdy weekend maja przed centrami handlowymi i na giełdzie.

Radom

W Radomiu 2 maja ze stumetrową flagą przeszli demokraci z grupy RDD, grupy która często organizuje wydarzenia dotyczące praworządności. Biało-czerwona pojawiła się na miejskim deptaku. – Świetna inicjatywa, która od razu spodobała mi się – mówi Waldemar Bukalski, jeden z liderów grupy. – Żal tylko, że tak mało Radomiaków przyłączyło się do świętowania rocznicy 15. rocznicy wejścia Polski do UE i do Święta Flagi. Świadomość obywatelska jest póki co zbyt mała. Oczywiście w stosunku do tego co było dwa lata temu, widzę wzrost aktywności, ale może mogłoby być nas więcej.

Posted by Radomianie dla demokracji on Thursday, May 2, 2019

Zakopane

Pod hasłem „Konstytucja jest nasza” odbyła się manifestacja na Krupówkach. – Rozdaliśmy ponad 150 egzemplarzy Konstytucji i około 500 egzemplarzy „Nowej Bibuły” – mówi jeden z organizatorów, członek grupy KOD Podhale. – Przykro, że obok nas w tym samym czasie odbywały się oficjalne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, organizowane przez władze miasta Zakopane z udziałem lokalnego ONR-u. null

Częstochowa

Akcja z udziałem grupy „Akcja Częstochowa”.

#Częstochowa2 maja 2019 r. Przy Dębie Konstytucji w parku 3 Maja.Po raz czwarty przy Dębie Konstytucji odbyła się uroczystośćpoświęcona Dniu Flagi i Konstytucji. Nie zapomniano również o rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.Relacja: Kati-Net Katarzyna Lasocka#VideoKOD

Posted by Video-KOD on Thursday, May 2, 2019

Bydgoszcz

Z okazji trzeciomajowego święta Olgierd Łukaszewicz wraz z grupą aktorów miejscowego teatru zaprezentował w plenerze „pramatkę” konstytucji UE. Dokument pochodzi jeszcze z czasów Powstania Listopadowego „KONSTYTUCJA DLA EUROPY 1831 r.” Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego. Jego artystyczna prezentacja odbyła się 3 maja i stanowiła element obchodów 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja a także 15. rocznicę wejścia naszego kraju w struktury unijne.

Fot. Stanisława Kuzio-Podrucka

Autostrada A4

Kilka osób z okolic Lubania i Zgorzelca stanęło 3 maja na moście nad autostradą A4 z bannerem „KonsTYtucjJA”. – Chcieliśmy przypomnieć kierowcom-obywatelom, że to nasza najważniejsza ustawa, która powinna być szanowana zwłaszcza przez rządzących – mówi Łukasz Szopa, uczestnik wydarzenia. – W 40 minut dotarliśmy z naszą akcją do około 2000 do 3000 osób. Ważne, że w kilka osób, małym nakładem czasu i kosztów, zrobiliśmy coś zauważalnego. Wielu kierowców TIRów trąbiło i dając sygnały świetlne, potwierdzało, że to była potrzebna akcja. Pogoda była „żaglowa”; mimo chmur pokazało się słońce, lecz wiał tak silny wiatr, że akcja była również fizycznym wspieranie konstytucji!

Łódź

W Łodzi odbyło się jak co rok spotkanie pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Od 2016 roku w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-maja właśnie na placu Wolności spotykają się demokraci. Członkowie Grupa Wolnych-Łódź, „Błysk Budzik”, KOD (pomysłodawcy spotkań), politycy i samorządowcy przynieśli w tym roku biało-czerwone kwiaty, aby złożyć je pod pomnikiem. – Naczelnik odegrał bardzo ważną rolę w wojnie polsko-rosyjskiej – mówią organizatorzy wydarzenia. – Stanął w obronie konstytucji w 1792 roku, gdy król Stanisław August Poniatowski przeszedł na stronę konfederacji targowickiej. Warto zwłaszcza teraz przypomnieć jego postawę. Dlatego czytamy preambułę Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 roku w towarzystwie „Tadka”, jak go kolokwialnie nazywamy. Wspólne śpiewanie hymnu i „Ody do Radości” zawsze wzrusza.

Warszawa i Gorzów Wlkp.

Przez trzy dni była okazja do spotkań z kandydatami do Europarlamentu. Z Andrzejem Halickim można było spotkać się 1 maja w parku na warszawskiej Pradze. 3 maja w gorzowskim Parku Róż podczas „Spaceru z Konstytucją” rozdawano ulotki dr Witold Pahla, sędziego Trybunału Stanu, kandydata województwo lubuskiego i zachodniopomorskiego.

Fot. Obywatele Gorzów Wlkp.66-400
Fot. Krystyna Korcz

Zamość

Członkowie grupy „Wolni Obywatele Zamościa” wzięli udział w trzeciomajowej uroczystej sesji Rady Miasta. Ubrani byli w koszulki z napisem KONSTYTUCJA demonstrując swój sprzeciw wobec łamania jej przez rządzących. Potem, przy wtórze pięknych pieśni trzeciomajowych, z biało-czerwonymi i unijnymi flagami oraz napisami Konstytucja w rękach, udali się na spacer po Rynku Wielkim. Rozdawali egzemplarze Konstytucji licznie zgromadzonym turystom i mieszkańcom Zamościa.

Wejherowo

#Wejherowo świętuje 15 lat Polski w Unii Europejskiej. Relacja: Krzysztof Nowak #VideoKOD

Posted by Video-KOD on Wednesday, May 1, 2019

Anna Dysińska

Polub nas na Facebooku