14 października 2019

Czarne Szmaty

czarne szmaty logoKolektyw akcjonistyczny „Czarne Szmaty” został założony w październiku 2016 roku przez cztery artystki-aktywistki: Martę Jalowską, Karolinę Maciejaszek, Magdalenę Staroszczyk i Monikę Sadkowską przy okazji tworzenia performensu „Granica Pogardy” realizowanego w ramach Ogólnopolskiego Strajku Kobiet 3 października.

U podstaw jego powstania leży potrzeba zabrania głosu w sprawach społecznych i politycznych, w szczególności dotyczących praw kobiet. Grupa działa w obrębie szeroko pojętej sztuki performatywnej – performensu, street artu, happeningu – używając do nawiązania dialogu społecznego różnych mediów. Odpowiadając na nowe modele komunikacji, konfrontacyjny aspekt działań Czarnych Szmat przyjmuje różne formy, od bezpośredniej konfrontacji w przestrzeni miejskiej do publikacji w internecie i mediach społecznościowych. W swych działaniach kolektyw odnosi się do aktualnych wydarzeń społecznych oraz politycznych a także do obowiązujących narracji historycznych kształtujących naszą tożsamość, poddając je krytycznej analizie i stosując strategie subwersji. W zależności od rodzaju podejmowanych działań, grupa zaprasza do współpracy innych artystów i inne artystki. Do tej pory kolektyw zorganizował akcje:„Granica pogardy” (3.10.2016), „(Jeszcze) mamy prawo (16.07.2017) „Polki walczące – są nas tysiące” (1-2.08.2017), „Ułańskie fantazje” (15.08.2017-11.11.2017).

www.facebook.com/czarneszmaty/

E-mail: czsz.kontakt@gmail.com

Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznychvideo

II Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych obraduje w Warszawie

Sala główna Relacje mają wyciszony dźwięk. Żeby go włączyć kliknij na głośnik w ramce relacji po uruchomieniu odtwarzania.
Spacerowicze - Kongres Opozycji Ulicznej

Spacerowicze, przygotowujemy kongres!

Zobacz zaproszenie na Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych Zamieszczamy dwie relacje ze spotkania technicznego Kongresu Opozycji Ulicznej, który odbył się w jak zwykle gościnnej Łodzi w sobotę 14.07.2018....

Polecane artykuły