24 października 2019

Strona główna Archiwum wydarzeń 1 maja Wrocław – 1 Maja – Dzień Walki Pracowniczej – Demonstracja

1 maja Wrocław – 1 Maja – Dzień Walki Pracowniczej – Demonstracja

0
 1 maja Wrocław – 1 Maja – Dzień Walki Pracowniczej – Demonstracja
Województwodolnośląskie
1 maja Wrocław - 1 Maja - Dzień Walki Pracowniczej - Demonstracja
Gdzie?
plac Jana Pawła II, Wrocław
plac Jana Pawła II
Wrocław
Kiedy? 1 maja 2019 12:00 -15:00

Zapamiętaj w moim kalendarzu

Wyślij do kalendarza Google

1 Maja - Dzień Walki Pracowniczej - Demonstracja

Zapraszamy do wspólnego protestu!

Demonstracja pierwszomajowa środowisk wolnościowych przejdzie przez Wrocław już drugi raz. To, co nas łączy, to dążenie do zastąpienia obecnego stanu rzeczy społeczeństwem wolnym od wyzysku i hierarchii. Wierzymy, że zjednoczeni jesteśmy w stanie zdziałać wiele i stanąć przeciwko nierównościom. Chcemy to osiągnąć nie poprzez rządowe rozgrywki odbywające się ponad głowami zwykłych ludzi, ale przez wspólne organizowanie się w miejscu pracy, szkole czy na własnym osiedlu.

Wychodzimy na ulicę, ponieważ widzimy, co się dzieje. Kolejne grupy zawodowe strajkują, mieszkania drożeją, koszty życia rosną, a pensje niemalże stoją w miejscu.
Jako ludzie, którzy współtworzą to społeczeństwo straciliśmy kontrolę nad naszym życiem. Nie zadowala nas sytuacja, w której decydują za nas osoby, które mamią nas obietnicami i projektami reform. Te obietnice często okazują się kłamstwami, a reformy są prowizoryczne. Nie ma dla nas wielkiej różnicy, czy rządzi ta partia czy inna. Nie upatrujemy w rządzie nadziei na zmiany, ponieważ wiemy, że nie mamy z nim wspólnych interesów.

Rząd twierdzi, że nie ma pieniędzy na podwyżki dla tych którzy leczą, uczą, opiekują się nami. Ma jednak pieniądze na wszelkie luksusy, wysokie pensje i nagrody rozdawane pomiędzy sobą. Znajduje miliony na pomniki, budowle i przeróżne projekty, które nie służą zwykłym ludziom. Bogaci politycy i prezesi wzbogacają się na naszej ciężkiej pracy, dociskając nam śrubę i nazywając nas roszczeniowymi.

Czas zacząć działać! Czas na nas!
Nauczycielki, rolnicy, pracownicy medyczni i pomocy społecznej, listonosze, kucharze, kelnerzy wraz z całą masą innych zawodów - wszyscy potrzebujemy godnie żyć!
Jesteśmy ludźmi, nie robotami. Mamy zobowiązania, dzieci. Potrzebujemy stabilnych umów o pracę, nie umów śmieciowych. Potrzebujemy wynagrodzeń, za które można przeżyć i odłożyć oszczędności. Chcemy być traktowani godnie.

Wzywamy między innymi do:
- Solidarności pracowniczej, trzymania się razem jako pracownicy. W grupie jest siła!
- Walki o podwyżki, rezerwy urlopowo-chorobowe
- Walki o dążenie do skracania czasu pracy
- Zwiększania kontroli nad zakładem pracy, bo wszyscy jako pracownicy jesteśmy jego podstawową częścią i powinniśmy o nim decydować
- Organizowania się w miejscu pracy na zasadzie oddolnej i niehierarchicznej lub dołączenia do istniejącego związku zawodowego.
- Dążymy do wprowadzenia demokracji bezpośredniej i delegatów wiązanych instrukcjami w zakładach pracy, a także w sferze polityki lokalnej i krajowej.
- Propagujemy zasadę pomocy wzajemnej zamiast konsumpcyjnego stylu życia

1 Maja - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy - został wybrany jako święto robotnicze przez kongres założycielski II Międzynarodówki obradujący w Paryżu w 1890 roku. Data 1 maja miała uczcić rocznicę strajku robotników w Chicago w 1886 roku, który został brutalnie stłumiony przez policję. W Polsce święto to zostało zawłaszczone i zohydzone przez władze Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Chcemy wyrwać ten dzień z okowów niechlubnej historii i oddać go we władanie tym, którzy je wymyślili: pracownikom i pracownicom całego świata.

Zapraszamy na demonstrację przede wszystkim przedstawicielki i przedstawicieli różnych profesji i branż.
Jesteśmy anarchistami: nie służymy żadnej partii politycznej, nie działamy w żółtych związkach zawodowych, nie jesteśmy kamienicznikami ani waszymi szefami. Skupiamy się w tysiącach organizacji na całym świecie. Chcemy zmienić system i potrzebujemy waszego zaangażowania!

Wydarzenie na Facebooku