1 maja Wrocław – 1 Maja – Dzień Walki Pracowniczej – Demonstracja

  polecamy
  Województwodolnośląskie
  1 maja Wrocław - 1 Maja - Dzień Walki Pracowniczej - Demonstracja
  Gdzie?
  plac Jana Pawła II, Wrocław
  plac Jana Pawła II
  Wrocław
  Kiedy? 1 maja 2019 12:00 -15:00

  Zapamiętaj w moim kalendarzu

  Wyślij do kalendarza Google

  1 Maja - Dzień Walki Pracowniczej - Demonstracja

  Zapraszamy do wspólnego protestu!

  Demonstracja pierwszomajowa środowisk wolnościowych przejdzie przez Wrocław już drugi raz. To, co nas łączy, to dążenie do zastąpienia obecnego stanu rzeczy społeczeństwem wolnym od wyzysku i hierarchii. Wierzymy, że zjednoczeni jesteśmy w stanie zdziałać wiele i stanąć przeciwko nierównościom. Chcemy to osiągnąć nie poprzez rządowe rozgrywki odbywające się ponad głowami zwykłych ludzi, ale przez wspólne organizowanie się w miejscu pracy, szkole czy na własnym osiedlu.

  Wychodzimy na ulicę, ponieważ widzimy, co się dzieje. Kolejne grupy zawodowe strajkują, mieszkania drożeją, koszty życia rosną, a pensje niemalże stoją w miejscu.
  Jako ludzie, którzy współtworzą to społeczeństwo straciliśmy kontrolę nad naszym życiem. Nie zadowala nas sytuacja, w której decydują za nas osoby, które mamią nas obietnicami i projektami reform. Te obietnice często okazują się kłamstwami, a reformy są prowizoryczne. Nie ma dla nas wielkiej różnicy, czy rządzi ta partia czy inna. Nie upatrujemy w rządzie nadziei na zmiany, ponieważ wiemy, że nie mamy z nim wspólnych interesów.

  Rząd twierdzi, że nie ma pieniędzy na podwyżki dla tych którzy leczą, uczą, opiekują się nami. Ma jednak pieniądze na wszelkie luksusy, wysokie pensje i nagrody rozdawane pomiędzy sobą. Znajduje miliony na pomniki, budowle i przeróżne projekty, które nie służą zwykłym ludziom. Bogaci politycy i prezesi wzbogacają się na naszej ciężkiej pracy, dociskając nam śrubę i nazywając nas roszczeniowymi.

  Czas zacząć działać! Czas na nas!
  Nauczycielki, rolnicy, pracownicy medyczni i pomocy społecznej, listonosze, kucharze, kelnerzy wraz z całą masą innych zawodów - wszyscy potrzebujemy godnie żyć!
  Jesteśmy ludźmi, nie robotami. Mamy zobowiązania, dzieci. Potrzebujemy stabilnych umów o pracę, nie umów śmieciowych. Potrzebujemy wynagrodzeń, za które można przeżyć i odłożyć oszczędności. Chcemy być traktowani godnie.

  Wzywamy między innymi do:
  - Solidarności pracowniczej, trzymania się razem jako pracownicy. W grupie jest siła!
  - Walki o podwyżki, rezerwy urlopowo-chorobowe
  - Walki o dążenie do skracania czasu pracy
  - Zwiększania kontroli nad zakładem pracy, bo wszyscy jako pracownicy jesteśmy jego podstawową częścią i powinniśmy o nim decydować
  - Organizowania się w miejscu pracy na zasadzie oddolnej i niehierarchicznej lub dołączenia do istniejącego związku zawodowego.
  - Dążymy do wprowadzenia demokracji bezpośredniej i delegatów wiązanych instrukcjami w zakładach pracy, a także w sferze polityki lokalnej i krajowej.
  - Propagujemy zasadę pomocy wzajemnej zamiast konsumpcyjnego stylu życia

  1 Maja - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy - został wybrany jako święto robotnicze przez kongres założycielski II Międzynarodówki obradujący w Paryżu w 1890 roku. Data 1 maja miała uczcić rocznicę strajku robotników w Chicago w 1886 roku, który został brutalnie stłumiony przez policję. W Polsce święto to zostało zawłaszczone i zohydzone przez władze Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Chcemy wyrwać ten dzień z okowów niechlubnej historii i oddać go we władanie tym, którzy je wymyślili: pracownikom i pracownicom całego świata.

  Zapraszamy na demonstrację przede wszystkim przedstawicielki i przedstawicieli różnych profesji i branż.
  Jesteśmy anarchistami: nie służymy żadnej partii politycznej, nie działamy w żółtych związkach zawodowych, nie jesteśmy kamienicznikami ani waszymi szefami. Skupiamy się w tysiącach organizacji na całym świecie. Chcemy zmienić system i potrzebujemy waszego zaangażowania!

  Wydarzenie na Facebooku

   Polub nas na Facebooku