Strona główna Archiwum wydarzeń 10 października Kraków – Odzyskajmy nasz Kościół. Protest katolików i katoliczek

10 października Kraków – Odzyskajmy nasz Kościół. Protest katolików i katoliczek

0
 10 października Kraków – Odzyskajmy nasz Kościół. Protest katolików i katoliczek
Województwomałopolskie
10 października Kraków - Odzyskajmy nasz Kościół. Protest katolików i katoliczek
Gdzie?
Okno papieskie, Kraków
Franciszkańska 3
Kraków
Kiedy? 10 października 2019 17:30 -18:00

Zapamiętaj w moim kalendarzu

Wyślij do kalendarza Google

W ramach protestu i solidarności z wykluczonymi z Kościoła rzymskokatolickiego oraz czuwania w milczeniu chcemy spotkać się w najbliższy czwartek, 10 października, o godzinie 17:30 pod krakowską kurią.

PROTEST W SZCZECINIE --> https://www.facebook.com/events/416680789051129/

Jesteśmy katolikami. Czujemy, że coraz rzadziej w Kościele rzymskokatolickim w Polsce słyszymy przesłanie Jezusa. Zamiast o miłosiernym Bogu płynie do nas głos pełen podziałów i niechęci do innych. Część z nas boi się iść na niedzielną Mszę w kościele parafialnym, nie chcąc znów słuchać słów pełnych lęku, a nierzadko też - potępienia i nienawiści.

Mamy dość patrzenia na twarz Kościoła w Polsce, który reprezentują właściwie wyłącznie biskupi i księża. Kościół to nie tylko oni.

W Kościele w Polsce nie czujemy się jak w domu, bo nie odnajdujemy już w nim nadziei i odwagi, ale raczej strach i potępienie. Coraz rzadziej w naszym Kościele słyszymy Słowo miłosiernego Boga, który przyszedł dla zbawienia wszystkich ludzi. Nie znajdujemy w nim nauczania papieża Franciszka o przyjmowaniu tych, którzy są inni od nas pod różnymi względami: rasy, pochodzenia, wiary czy orientacji seksualnej.

Chcemy, by pociągnięto do odpowiedzialności osoby, które dopuszczają się aktów pedofilskich lub tuszują je. Sprzeciwiamy się próbom lekceważenia problemu pedofilii i przemocy seksualnej w Kościele. Nie zgadzamy się z hipokryzją przedstawicieli kleru, którzy skupiając się na tematach okołoseksualnych, omijają temat setek osób skrzywdzonych przez ludzi Kościoła. Z moralizowaniem zamiast pokuty, zadośćuczynienia i jak najlepszych działań prewencyjnych.

Bolą nas i ranią słowa o „tęczowej zarazie” i wszelkie wypowiedzi katolików wykluczających mniejszości: w ostatnim czasie głównie osoby LGBT+, ale również Żydów, muzułmanów czy niewierzących. To słowa, które odpychają wielu wiernych od Kościoła, wykluczają katolików LGBT+, ich rodziny oraz przyjaciół. Z pokorą i szacunkiem chcemy przeprosić wszystkie osoby, które zostały obrażone i upokorzone słowami przedstawicieli naszego Kościoła. Nie ma na nie naszego przyzwolenia.

Zachęcamy do zapoznania się z listem otwartym, w którym wyrażamy nasze zdanie. Jest to wyraz naszej troski i miłości wobec wspólnoty Kościoła, a szczególnie troski o tych, którzy w jakikolwiek sposób zostali przez niego skrzywdzeni.

Z treścią listu można zapoznać się tutaj: http://bit.ly/2LTR7qP

Zachęcamy do wsparcia i podpisu.

PLAN WYDARZENIA:

Protest rozpoczniemy od wysłuchania świadectw osób, które jako członkowie Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce czują się bezdomne.

Następnie będziemy wspólnie czuwać w milczeniu z hasłem „Odzyskajmy nasz Kościół”. Na koniec zapalimy świece. Po czuwaniu chętni będą mogli razem uczestniczyć we Mszy świętej o 18:00.

WAŻNE!

Protest i czuwanie organizowane są przez grupę świeckich katolików, a zaproszenie do udziału skierowane jest do każdego. Prosimy o nie przynoszenie żadnych transparentów, flag bądź innych symboli organizacji, ruchów, inicjatyw, klubów czy wspólnot. Jeżeli chcesz, przynieś ze sobą kartkę z napisem "Odzyskajmy nasz Kościół".

DOŁĄCZ!

Zapraszamy do przyłączenia się do protestu i organizacji spotkań w innych miastach.

Kontakt: odzyskajmynaszkosciol@gmail.com

Wydarzenie Facebook