13 stycznia Poznań – Solidarni z dzikami!

  polecamy
  Województwowielkopolskie
  13 stycznia Poznań - Solidarni z dzikami!
  Gdzie?
  Stary Marych Poznań
  Półwiejska
  Poznań
  Kiedy? 13 stycznia 2019 14:00 -15:00

  Zapamiętaj w moim kalendarzu

  Wyślij do kalendarza Google

  Solidarni z dzikami! Poznań

  POZNAŃ. Zapraszamy na protest "Solidarni z dzikami".
  Niedziela 13 stycznia o 14:00.

  Sytuacja eksterminacji dzików dotyczy każdego i każdej z nas! Nie odwracajmy wzroku od tragedii dzików! Powodem zabicia dzików w całym kraju jest walka partii rządzącej o elektorat wiejski (rolników), gdyż zdaniem ekologów, naukowców i przyrodników - działania te przyniosą całkowicie odwrotny skutek.

  W najbliższych tygodniach ma zostać przeprowadzona masowa rzeź dzików. To kolejna zapowiadana fala odstrzałów, po próbie niemal całkowitego wybicia gatunku w zeszłym roku. Tym razem nie ma żadnych limitów. Ministerstwo Środowiska w piśmie do łowczych nakazuje "maksymalne obniżenie liczebności populacji", czyli w praktyce dziki mogą zostać wystrzelane do ZERA. Masowy odstrzał ma zostać przeprowadzony w formie wielkoobszarowych i skoordynowanych polowań zbiorowych na terenie całego kraju.
  Zgoda Ministerstwa Środowiska na wymordowanie dzików jest skrajnie szkodliwą i nie odpowiedzialną decyzją polityczną. Od początku walki z ASF popełniany jest kardynalny błąd - próba zwalczenia wirusa przez intensywny odstrzał dzików, przy jednoczesnym zaniedbaniu programu bioasekuracji chlewni. Ta strategia od trzech lat przynosi dokładnie odwrotny skutek - lawinowego przyrostu ognisk wirusa i ekspansji epidemii na zachód. To dlatego, że prowadzenie intensywnego odstrzału, przede wszystkim w formie polowań zbiorowych, przepłasza dziki na duże dystanse potęgując dynamikę rozprzestrzeniania się wirusa, tworzy luki ekosystemowe zajmowane przez zarażone osobniki, a także wielokrotnie bardziej zwiększa ryzyko przenoszenia wirusa przez brak odpowiedniej bioasekuracji myśliwych. Eksperci przestrzegali przed tym od dawna, rząd jednak pozostaje głuchy na głos naukowców.

  Ten absurdalny i zgubny w skutkach plan nie ma żadnego uzasadnienia w Strategii zwalczania ASF we wschodniej części Unii Europejskiej i w rekomendacjach Europejskiego Biura ds. Bezpieczeństwa Żywności. To polityczny mord i hekatomba dla dzikiej przyrody, w imię rozgrywania politycznych interesów, dla których dzik stał się kozłem ofiarnym. Nie możemy do tego dopuścić!

  Wydarzenie na Facebooku

   Polub nas na Facebooku