Strona główna Archiwum wydarzeń 14 grudnia Gliwice – Siłaczki. Śląska prapremiera w Gliwicach.

14 grudnia Gliwice – Siłaczki. Śląska prapremiera w Gliwicach.

0
 14 grudnia Gliwice – Siłaczki. Śląska prapremiera w Gliwicach.
Województwośląskie
14 grudnia Gliwice - Siłaczki. Śląska prapremiera w Gliwicach.
Gdzie?
KINO AMOK, Gliwice
Dolnych Wałów 3
Gliwice
Kiedy? 14 grudnia 2018 19:30 -22:00

Zapamiętaj w moim kalendarzu

Wyślij do kalendarza Google

W Roku Stulecia Praw Kobiet serdecznie zapraszamy na śląską prapremierę obrazu „Siłaczki”.

Nie chciały Niepodległej bez wolnych Polek.

Film opowiada o polskich sufrażystkach, których wysiłek, upór i konsekwencja doprowadziły sto lat temu, 28 listopada 1918 roku do podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu o prawach wyborczych dla Polek.

Projekcja i spotkanie z twórcami filmu, Martą Dzido i Piotrem Śliwowskim odbędą się 14 grudnia w Gliwicach w kinie „Amok”. Zapraszamy w strojach z przełomu XIX i XX wieku. Zapewniamy opiekę nad dziećmi od lat 5 dzięki opiekunkom i zabawkom z Fabryka Naukowców.

Początek seansu o godzinie 19.30.Bilety w cenie 18 pln oraz ulgowe w cenie 14 pln. Sprzedaż w kasie kina.

Więcej informacji na stronie www.amok.gliwice.pl

Gliwicką i jednocześnie śląską prapremierę filmu „Siłaczki” dedykujemy pamięci Ewy Strzelczyk. „Gliwickiej Siłaczce”, dyrektorce Miejskiego Ośrodka Kultury, później Teatru Muzycznego w Gliwicach, założycielce Fundacji Odbudowy Teatru Miejskiego w Gliwicach. Twórczyni „gliwickich Spotkań Teatralnych”. Fundamentalnej postaci gliwickiej kultury. Od Jej tragicznej śmierci minęło w tym roku 20 lat.

W rolach głównych: Maria Seweryn, Marta Ojrzyńska, Klara Bielawka oraz aktorka Teatru Miejskiego w Gliwicach Alicja Czyżewska a także w roli ekspertki gliwiczanka dr Małgorzata Tkacz-Janik. W filmie w rolach drugoplanowych oraz jako statystki wzięły udział dziewczęta i kobiety ze Śląska w tym dr Ewa Piaskowska, która wcieliła się w rolę posłanki Sejmu I kadencji Heleny Stęślickiej (z domu Sypkowskiej), z którą jest spokrewniona. Na drugim planie pojawia się postać posłanki Sejmu Śląskiego Janiny Omańkowskiej.

„Siłaczki” na podstawie scenariusza Marty Dzido, to fabularyzowany film dokumentalny. Bohaterki, przypomniane w filmie walczyły o prawa w kraju, którego nie było na mapie. Nieustannie je pouczano: Teraz nie pora na walkę o prawa kobiet! Jednak nasze nowoczesne prababki nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek. Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka przyjmowania kobiet na uniwersytety. Odważmy się być wolnymi! – zachęcała Maria Dulębianka, patriotka, artystka i partnerka Marii Konopnickiej. Chcemy całego życia! – wołała głośno młodziutka Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym. Bez różnicy płci! – postulowała Paulina Kuczalska-Reinchsmit. Postulat przyjął się, właśnie w takim brzmieniu 100 lat temu zapisano w Polsce równość płci w prawie wyborczym.

Tę szczególną premierę filmową współpromują liczne śląskie i ogólnopolskie organizacje kobiece i obrony praw człowieka, w tym: Soroptimist International Poland Unia Klubów Polskich (Katowice), Stowarzyszenie Kongres Kobiet Stulecie Praw Kobiet Śląski Szlak Kobiet Kongres Kobiet Województwa Śląskiego Stowarzyszenie Tęczówka Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej Dziewuchy Dziewuchom ŚląskNie składamy parasolek (Katowice) gliwicki Klub Książki Kobiecej Śląska Manifa

A także: Stowarzyszenie Aktywni Silesia Muzeum Powstań Śląskich w ŚwiętochłowicachPiękna strona miasta Fabryka Naukowców

Film Siłaczki powstał z inicjatywy twórców - Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego (Fundacja Obiektyw-Na) w koprodukcji z Miastem Warszawa-Dom Spotkań z Historią, Krakow Film Commission, Muzeum Historii Polski w programie "Patriotyzm Jutra", współpracy z Fundacją Heinricha Bölla, partnerstwie z Miastem Poznań i przy wsparciu akcji na PolakPotrafi.pl

OPIEKA NAD DZIEĆMI:
Fabryka Naukowców zaprasza wszystkie dzieci od 5 roku życia do wspólnej, kreatywnej i konstrukcyjnej zabawy podczas seansu. Animatorki i Animatorzy Fabryki Naukowców zapewnią dzieciom nie tylko opiekę na czas seansu, ale przede wszystkich fantastyczną zabawę. Dzieci zbudują płaskie i przestrzenne konstrukcje z duńskich klocków plus-plus oraz spróbują postawić wielką bramę ze słomek. Warsztaty odbędą się na terenie kina Amok, udział dziecka w warsztatach nie wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsca.

Wydarzenie na Facebooku