Strona główna Archiwum wydarzeń 14 maja Bydgoszcz – XXIV Wolna Sesja Obywatelska: Obywatel w Unii Europejskiej.

14 maja Bydgoszcz – XXIV Wolna Sesja Obywatelska: Obywatel w Unii Europejskiej.

0
 14 maja Bydgoszcz – XXIV Wolna Sesja Obywatelska: Obywatel w Unii Europejskiej.
Województwokujawsko-pomorskie
14 maja Bydgoszcz - XXIV Wolna Sesja Obywatelska: Obywatel w Unii Europejskiej.
Gdzie?
Ratusz Bydgoszcz
Jezuicka 1
Bydgoszcz
Kiedy? 14 maja 2019 18:00 -20:00

Zapamiętaj w moim kalendarzu

Wyślij do kalendarza Google

XXIV Wolna Sesja Obywatelska: Obywatel w Unii Europejskiej.

Bydgoskie Forum Obywatelskie serdecznie zaprasza na kolejną, XXIV Wolną Sesję Obywatelską!

14 maja 2019 r. (wtorek) o godzinie 18.00 w Sali Sesyjnej bydgoskiego Ratusza, przy ul. Jezuickiej 1, będziemy rozważać temat:
OBYWATEL W UNII EUROPEJSKIEJ

Wspierać nas będą Goście Specjalni:

pan TADEUSZ ZWIEFKA,
Poseł do Parlamentu Europejskiego bieżącej kadencji, dziennikarz telewizyjny, wykładowca akademicki z zakresu dziennikarstwa telewizyjnego i kultury języka polskiego na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Posłem do Parlamentu Europejskiego po raz pierwszy został wybrany w roku 2004. W roku 2014 rozpoczął trzecią kadencję w Parlamencie Europejskim. Jest jednym z najaktywniejszych polskich europosłów, głównie w tematyce prawa cywilnego i handlowego, prawa rodzinnego, pomocy prawnej, immunitetów, oraz zwalczania nadużyć finansowych i zapewnienia ochrony konsularnej obywateli UE za granicą

pan PIOTR MACIEJ KACZYŃSKI - były pracownik w Parlamencie Europejskim, gdzie doradzał polskiej delegacji Grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPL) (2012-2014), wykładowca Europejskiego Instytutu Administracji Publicznej (EIPA) w Maastricht (2014-). W przeszłości prowadził prace zespołu zajmującego się kwestiami instytucjonalnymi w brukselskim Centrum Studiów nad Polityką Europejską (CEPS, 2007-2012) oraz w Instytucie Spraw Publicznych (ISP) w Warszawie (2004-2007)

Gdy 15 lat temu Polska przystępowała do Unii Europejskiej byliśmy pełni radości, nadziei i entuzjazmu. Wierzyliśmy, że zła karta dziejów polskich nareszcie się odwraca, że teraz będziemy żyć szczęśliwie, dostatnio, w pokoju, bezpieczeństwie i bez trosk. Europę, a ostatecznie cały świat ogarnie wieszczony przez Francisa Fukuyamę koniec historii - zwycięstwo wolności, nastąpi kres konfliktów między wielkimi systemami politycznymi, zaś wszystkie społeczeństwa będą od tej pory dążyć do modelu liberalnej demokracji - wprawdzie nie wolnego od wad, ale najlepszego z możliwych.

Co zatem się stało, że w tak wielu krajach Unii do głosu dochodzą populiści i nacjonaliści? Skąd eurosceptycyzm, tendencje odśrodkowe, próby obchodzenia unijnych przepisów? Dlaczego coraz mniej, zwłaszcza w krajach środkowoeuropejskich, zwolenników Unii zwartej, silnej, bronionej przez jedną, europejską armię, rządzonej przez prezydenta o szerokich prerogatywach, z mocnym mandatem od krajów członkowskich?

Gdy pojawia się kryzys, brakuje pomysłów rozwiązań ważnych problemów, brak adekwatnych reakcji na drażliwe tematy, a w wielu dziedzinach pogłębia się inercja – być może trzeba wrócić do podstaw Unijnej wspólnoty: wolności słowa, wolności myśli, uczciwej debaty, kierującej się racjonalnymi argumentami, a nie ideologicznym czy emocjonalnym szantażem.

A nade wszystko trzeba wrócić do stawiania pytań. O przyszłość. O status tematów tabu – wielokulturowości, kryzysu uchodźczego, wspólnej polityki wobec krajów spoza Unii, wielkich koncernów, ochrony środowiska, energii odnawialnych, ochrony praworządności w krajach członkowskich… Jeśli jakiegoś pytania z ideologicznych powodów nie wolno postawić , to w jaki sposób szukać odpowiedzi?

Bydgoskie Forum Obywatelskie serdecznie zaprasza na XXIV Wolną Sesję Obywatelską. Tu można zadać każde pytanie.

WSTĘP WOLNY.

Wydarzenie na Facebooku