Strona główna Archiwum wydarzeń 16 grudnia Warszawa – Pikieta w rocznicę zamordowania Gabriela Narutowicza

16 grudnia Warszawa – Pikieta w rocznicę zamordowania Gabriela Narutowicza

0
 16 grudnia Warszawa – Pikieta w rocznicę zamordowania Gabriela Narutowicza
Województwomazowieckie
16 grudnia Warszawa - Pikieta w rocznicę zamordowania Gabriela Narutowicza
Gdzie?
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Plac Małachowskiego 3
Warszawa
Polska
Kiedy? 16 grudnia 2018 18:00 -20:00

Zapamiętaj w moim kalendarzu

Wyślij do kalendarza Google

Fundacja im. Kazimierza Łyszczyńskiego zaprasza na kolejną już pikietę w rocznicę śmierci pierwszego Prezydenta RP Gabriela Narutowicza, zastrzelonego 16.12.1922 r. przez działacza endeckiego Eligiusza Niewiadomskiego.

Krzyż mieliście na piersi, a brauning w kieszeni.
Z Bogiem byli w sojuszu, a z mordercą w pakcie” – Julian Tuwim

Antydemokratyczne nastroje i działania polaryzujące polskie społeczeństwo, a także narzucanie katolicko-narodowego dyskursu w polityce nasilają się kolejny rok.
Jednak udział przedstawicieli władz państwowych w tegorocznym Marszu Niepodległości wspólnie z polskimi i zagranicznymi formacjami odwołującymi się do faszyzmu wymaga ostrego sprzeciwu wszystkich prodemokratycznych sił w kraju.
Przyjdź pod Zachętę, by zamanifestować przywiązanie do humanistycznych, demokratycznych wartości oraz standardów państwa prawa.
W 100-lecie niepodległości Polski upamiętnijmy pierwszego prezydenta niepodległej Polski i przypomnijmy tragiczne konsekwencje mowy nienawiści i nawoływania do przemocy.
W rocznicę krwawego zamachu powiedzmy stanowcze NIE wszystkim rządzącym, którzy dla swoich partyjnych interesów nie wahają się łamać prawa, gardzić prawami kobiet, podważać konstytucji, lekceważyć demokratycznych procedur w imię politycznego interesu i sięgać do sojuszy z formacjami o faszystowskim rodowodzie.
Uczcijmy w dniu 16 grudnia pamięć wielkiego polskiego patrioty, polityka, inżyniera, uczonego i wybitnego Polaka-ateisty. Zapalmy znicze i złóżmy kwiaty na schodach warszawskiej Zachęty.
Serdecznie zapraszamy pod Zachętę wszystkich, którzy uważają, że narzędziem walki politycznej powinny być idee i programy, a nie brutalna przemoc i terror.
Zapraszamy organizacje społeczne i partie polityczne chcące pomóc w organizacji wydarzenia do udziału w Komitecie organizacyjnym .

Kontakt biuro@lyszczynski.com.pl
tel. 793 133 404.

Jeśli nie możesz wziąć udziału to wesprzyj naszą działalność finansowo. Każda złotówka się liczy https://pomagam.pl/ateizm

Wydarzenie na Facebooku