17 lutego Warszawa – Debaty wokół niepodległości – Kształtowanie tożsamości narodowej

  Debaty wokół niepodległości | Kształtowanie tożsamości narodowej
  polecamy
  Województwomazowieckie
  17 lutego Warszawa - Debaty wokół niepodległości - Kształtowanie tożsamości narodowej
  Gdzie?
  Muzeum Narodowe w Warszawie
  Al. Jerozolimskie 3
  Warszawa
  Kiedy? 17 lutego 2019 18:30 -20:00

  Zapamiętaj w moim kalendarzu

  Wyślij do kalendarza Google

  Po odzyskaniu niepodległości Polacy stanęli przed koniecznością odbudowy nie tylko państwowości oraz gospodarki i infrastruktury zrujnowanych w czasie zaborów i Wielkiej Wojny, ale przede wszystkim – narodowej tożsamości.

  Czym różnił się proces budowania tożsamości narodowej w rzeczywistości po 1918 roku od podobnego wyzwania sto lat później?

  ____

  niedziela 17 lutego 2019 | godz. 18.30

  Kształtowanie tożsamości narodowej: 1918–2018 | debata prowadzona przez dziennik Rzeczpospolita

  Moderator: Michał Szułdrzyński

  Paneliści: Antoni Kazimierz Dudek | Zbigniew Gluza | Paweł Kowal

  ____

  Hol Główny
  wstęp wolny
  liczba miejsc ograniczona

  ____

  Michał Szułdrzyński – dziennikarz i publicysta. Prowadzący programy „Tygodnik Polski” i „Minęła 20” w TVP Info oraz „Kalkulator Polityczny „Rzeczpospolitej” w Polsat News, redaktor naczelny kwartalnika „Nowe Państwo” (do 2018 roku). Zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” (od 2016 roku).

  Antoni Kazimierz Dudek – politolog, członek Rady IPN (2010–2016), profesor zwyczajny UKSW. Bada najnowszą historię polityczną Polski oraz jej współczesny system polityczny. W latach 2002–2009 członek redakcji półrocznika „Pamięć i Sprawiedliwość”. Autor i współautor wielu książek i artykułów, poświęconych przede wszystkim historii najnowszej.

  Zbigniew Gluza – inicjator i szef podziemnej „Karty” (od 1982 roku) i niezależnego Archiwum Wschodniego (od 1987), prezes Ośrodka KARTA. Przewodniczący Rady Programowej Domu Spotkań z Historią i Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych w Warszawie. Redaktor naczelny kwartalnika „Karta” i wydawnictwa KARTY. Autor i wydawca licznych publikacji oraz organizator kilkudziesięciu wystaw.

  Paweł Kowal – historyk, publicysta, doktor nauk humanistycznych. W latach 2005–2009 poseł na Sejm V i VI kadencji, w latach 2006–2007 sekretarz stanu w MSZ, poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji. Stały felietonista „Rzeczpospolitej”.

  ____

  Muzeum Narodowe w Warszawie z okazji trwania wystawy „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” staje się przestrzenią celebrowania stulecia odzyskania niepodległości.

  Raz w miesiącu wspólnie z historykami, publicystami i dziennikarzami związanymi z Tygodnik Lisickiego oraz dziennikami Gazeta Wyborcza i Rzeczpospolita Muzeum zaprasza do rozmów wokół niepodległości.

  Więcej informacji: https://debaty.mnw.pl/

  ____

  Wystawa „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” (26 października 2018 – 17 marca 2019) wieńczy projekt „3 × Niepodległa w Muzeum Narodowym w Warszawie”, zamierzony jako forma świętowania stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

  Najnowsza ekspozycja, oparta głównie o prace pochodzące ze zbiorów MNW, zestawia artystyczne przedstawienia wydarzeń historycznych i politycznych dwu pierwszych dekad XX wieku, unaoczniając przemiany polskiej sztuki u progu odrodzonego państwa. Dodatkowo dziełom dawniejszym towarzyszą prace współczesnych twórców, jako że intencją autorów wystawy jest także podjęcie rozmowy o Niepodległej, o polskiej sztuce i o naszej narodowej tożsamości. Stąd pomysł serii debat z udziałem historyków, artystów i publicystów reprezentujących różne środowiska.

   Polub nas na Facebooku