Strona główna Archiwum wydarzeń 19 listopada Łódź – Spotkanie z ks.Wojciechem Lemańskim.Wolność i godność w Kościele

19 listopada Łódź – Spotkanie z ks.Wojciechem Lemańskim.Wolność i godność w Kościele

0
 19 listopada Łódź – Spotkanie z ks.Wojciechem Lemańskim.Wolność i godność w Kościele
Nie tylko protesty - z szacunku do pomordowanych Żydów i tych, którzy przeżyli grupa ODnowa zorganizowała kilka dni temu wyjazd do Radziłowa, Jedwabnego , Szczuczyn, Wąsosz. Na zdjęciu - ks. Wojciech Michał Lemański, Stanisława Skłodowska i Hanna Roguska. Fot. Katarzyna Karaszewska
Województwołódzkie
19 listopada Łódź - Spotkanie z ks.Wojciechem Lemańskim.Wolność i godność w Kościele
Gdzie?
Dom Literatury Łódź
Roosevelta 17
Łódź
Kiedy? 19 listopada 2019 18:00 -20:00

Zapamiętaj w moim kalendarzu

Wyślij do kalendarza Google

Spotkanie z ks.Wojciechem Lemańskim.Wolność i godność w Kościele.

Dom Literatury w Łodzi i Gazeta Wyborcza (Łódź) zapraszają na spotkanie z księdzem Wojciechem Lemańskim (Wojciech Michał Lemański) pt. " Wolność i godność w Kościele".

Prowadzenie rozmowy: Joanna Żarnoch-Chudzińska (Gazeta Wyborcza, redaktor naczelna łódzkiego oddziału Gazety Wyborczej Wyborcza.pl Łódź)

Fot. Tomasz Stańczak (Agencja Gazeta)

"Marzy mi się Kościół słuchający ludzi, spotykający ich w szpitalu, na zatłoczonym korytarzu szkolnym, na Paradzie Równości i marszu przeciwko faszyzmowi" - mówi ksiądz Lemański w wywiadzie.

Ale nie boi się też powiedzieć o największych grzechach Kościoła
Jest nim " Zapatrzenie w siebie i absolutna ślepota na wyzwania, które stają przed społeczeństwem. Zero nauczania o odpowiedzialności za kryzys uchodźczy. Ani słowa o kryzysie klimatycznym. Co polscy biskupi mają do powiedzenia o hejcie w internecie, w telewizji? Dlaczego Kościół nie uczy o szkodliwości e-papierosów? Nie przestrzega przed dopalaczami, pijanymi za kierownicą, agresją na drogach?"

Jakiego kościoła potrzebujemy? Czy jednostka jest w stanie przeciwstawić się grupie ? Jakie poniesie za to konsekwencje (od ostracyzmu po całkowite wykluczenie)? Czy możemy wciąż rozmawiać o otwartości w Kościele jako wierni? Trudno o lepszy przykład walki o poglądy i otwartość niż ksiądz Lemański.

Za świadome wyrażanie poglądów w 2012 roku ksiądz Lemański otrzymał od abp. Hosera najpierw zakaz prowadzenia lekcji religii, w 2013 roku - zakaz wypowiadania się w mediach, następnie odwołano go z parafii w Jasienicy i w końcu – w 2014 roku – nałożono suspensę, czyli zakaz pełnienia funkcji kapłańskich. Wszystkie nałożone kary motywowano brakiem posłuszeństwa, przynoszeniem Kościołowi szkody i zamieszania oraz podważaniem nauczania Konferencji Episkopatu Polski w sprawach bioetycznych
( konkretnie w kwestii in vitro). W międzyczasie kilkakrotnie starał się o zdjęcie suspensy, mieszkał w domu emerytowanego księdza w Tłuszczu, skąd został wyrzucony, wyjechał na Białoruś.

W lipcu ubiegłego roku znów włożył sutannę, ale nie wrócił do poprzedniej diecezji, przeniósł się do Łodzi.

Zapraszamy na pierwsze spotkanie z księdzem Lemańskim w Łodzi.

Wydarzenie na Facebooku