20 czerwca Cała Polska – Wywieś flagę na Światowy Dzień Uchodźcy

0
 20 czerwca Cała Polska – Wywieś flagę na Światowy Dzień Uchodźcy
Województwo> wydarzenie ogólnopolskie
20 czerwca Cała Polska - Wywieś flagę na Światowy Dzień Uchodźcy
Gdzie?
Cała Polska
Polska
Kiedy? 20 czerwca 2019 00:01 -23:59

Zapamiętaj w moim kalendarzu

Wyślij do kalendarza Google

Wywieś flagę na Światowy Dzień Uchodźcy.

Zachęcamy do włączenia się w akcję organizowaną przez Teatr Powszechny w Warszawie!

20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2000 roku, aby uświadamiać problemy, z jakimi borykają się osoby zmuszone do opuszczenia ojczystych krajów na skutek wojen, kryzysów humanitarnych, czy prześladowań politycznych.

Z tej okazji już po raz drugi zachęcamy polskie i zagraniczne instytucje publiczne do wywieszenia międzynarodowej flagi uchodźców, zaprojektowanej przez artystkę syryjskiego pochodzenia, Yarę Said. Pomarańczowa flaga z czarnym paskiem, metaforycznie odnosząca się do kamizelki ratunkowej, jest symbolem solidarności ze wszystkimi, którzy zmuszeni są uciekać z rodzimych krajów i ryzykują wyczerpującą podróż w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Jako społeczeństwo, przez lata, zwłaszcza w XIX i XX wieku, doświadczaliśmy losu uchodźców. Wówczas wiele narodów solidaryzowało się z nami i – wykazując współczucie – przyjęło nas do swoich wspólnot. Dlatego też nie powinniśmy zamykać się na wielokulturowość i obawiać się tolerancji dla inności. Jeśli zdecydują się Państwo na symboliczny gest – przekażemy Państwu gotową flagę.

W związku z narastającą ksenofobią, coraz częstszymi atakami rasistowskimi oraz populistycznym wykorzystywaniem różnic kulturowych w działaniach przedwyborczych, wymiar Światowego Dnia Uchodźcy nabiera w Polsce coraz istotniejszego znaczenia. Instytucje kultury, uczelnie, czy urzędy powinny nadawać ton debacie publicznej i propagować demokratyczne wartości: szacunek dla odmienności, dbałość o ludzką godność, empatię i obywatelską odpowiedzialność. Dlatego obok realnej pomocy niesionej uchodźcom, równie istotne stają się projekty artystyczne i edukacyjne na rzecz solidarności i tolerancji.

Teatr Powszechny w Warszawie, wraz z Fundacją Strefa WolnoSłowa i Ośrodkiem Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzi działania związane z długofalowym projektem europejskim „Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe”, realizowanym z misją promowania dialogu międzykulturowego, solidarności z uchodźcami, a także walki z uprzedzeniami. W ramach projektu już 20 września 2019 r. w Teatrze Powszechnym odbędzie się premiera spektaklu „Damaszek 2045” w reżyserii Omara Abusaady i na podstawie tekstu Mohammada Al Attara, artystów pochodzących z Syrii, w której wciąż prowadzone są działania wojenne. Jesteśmy jednak świadomi, że praca pojedynczych instytucji to za mało. Konieczna jest szeroka inicjatywa różnorodnych podmiotów na rzecz zmiany indywidualnych postaw społecznych.

➤➤➤ relacja z akcji przeprowadzonej w 2018 roku: https://www.powszechny.com/aktualnosci/wielki-odzew-na-apel-teatru-powszechnego-flaga-na-swiatowy-dzien-uchodzcy.html

Działania realizowane w ramach projektu „Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe” (Atlas of Transitions).

Projekt współfinansowany ze środków programu „Kreatywna Europa” Unii Europejskiej.

Wydarzenie na Facebooku