13 listopada 2019

Strona główna Archiwum wydarzeń 20 września – Strajk @rodzicówdlaklimatu w ramach strajku MSK

20 września – Strajk @rodzicówdlaklimatu w ramach strajku MSK

0
 20 września – Strajk @rodzicówdlaklimatu w ramach strajku MSK
Województwomazowieckie
20 września - Strajk @rodzicówdlaklimatu w ramach strajku MSK
Gdzie?

Warszawa
Kiedy? 20 września 2019 10:00 -13:00

Zapamiętaj w moim kalendarzu

Wyślij do kalendarza Google

Strajk @rodzicówdlaklimatu w ramach strajku MSK.

Drodzy rodzice, jeśli tak jak my, mama Agnieszki, mama Karolki, tata Oli czy tata Ryśka, i wielu innych, boicie się o to jak będzie wyglądała przyszłość Waszych dzieci, oglądacie i czytacie, żyjecie i widzicie na własne oczy zachodzące zmiany w klimacie, zmiany zachodzące szybciej niż naukowcy przewidują, czujecie złość lub bezradność, dołączcie do nas! Każdy z nas sam w swoim domu może czuć się bezradny i faktycznie taki jest. Ale kiedy ludzie łączą się w coraz większe społeczności to mają coraz większy wpływ na władze, tworzą się nowe pomysły i powraca nadzieja. Ocalenie klimatu lub istotne spowolnienie jego ocieplenia jest prawdopodobnie jedną z najważniejszych jak nie najważniejszą rzeczą, o którą musimy zadbać dla naszych dzieci. Na umierającej planecie nasze wartości nie będą miały znaczenia. Nasze zabieganie dla dzieci, nasze domy dla dzieci, nasze samochody, odrabianie lekcji. Uznajmy rzeczywistość. Przyszłość naszych dzieci jest zagrożona bardziej niż nasza była. Kiedy nasze dziecko jest chore idziemy do lekarza - wierzymy, że jego wiedza mu pomoże wyzdrowieć i prawie zawsze tak jest. Kiedy chcemy jechać na wakacje wsiadamy do samochodu, pociągu czy samolotu - wierzymy, że nas dowiozą do celu i tak prawie zawsze jest. Naukowcy stworzyli te pojazdy, a my czerpiemy z ich wiedzy, chociaż większość z nas nie wie do końca w jaki sposób te pojazdy działają, ufamy ich twórcom i korzystamy.

Teraz naukowcy nam mówią, że mamy do czynienia z wielkim wymieraniem gatunków, że mamy do czynienia z postępującym ocepleniem klimatu, za które to ocieplenie odpowiedzialny jest człowiek, a konkretnie nadmiera, od lat rosnąca ilość emisji CO2. Na Ziemii robi się jak w szklarni.

Naukowcy przestrzegają nas, za kilka lat zmiany będą postepowały dużo szybciej i szybciej, z każdym rokiem zmniejszamy swój wpływ na zmieniejszenie globalnego ocieplenia. Dlatego musimy się połączyć i współpracować już teraz na rzecz ratowania przyszłości naszych dzieci.

Tak jak wierzymy lekarzowi, który w jakimś zakresie może się czasem mylić, tak samo teraz musimy być krytyczni, ale jednocześnie zaufać konsensusowi naukowemu i naszym własnym zmysłom. Posyłamy dzieci do szkoły, żeby były mądrzejsze, chcemy aby się uczyły, zróbmy to samo. Uczmy się od najlepszych na temat najpilniejszy. W celu uzupełnienia wiedzy, poznania faktów i mitów polecam stronę Nauka o klimacie.

Potrzebne są zmiany szybkie, systemowe, a te mogą wdrożyć władze, a my mamy prawo i obowiązek tego od nich oczekiwać, bo chodzi o zdrowie i życie naszych dzieci.

Przyjdź na strajk 20 września, weź dziecko w wózku lub za rękę.
Dzieci, które nie są w wózku i nie są nastolatkami, mogą się zmęczyć, dlatego będzie dla nich krótszy program, śpiewanie piosenek i skandowanie haseł, które wymyślą i może przemówienia na platformie.

Mamy z wózkami mogą iść na końcu marszu, tam jest dużo ciszej i spokojniej. Ale cisza też jest wymowna.

Podajcie dalej, dołączajcie, rozmawiajcie, i zapraszamy do pomocy przy animacjach, organizacji i tworzeniu transparentów.

Strajk jest legalny, zgłoszony przez MSK policji, która jest odpowiedzialna za jego bezpieczeństwo.

Wydarzenie na Facebooku