Strona główna Archiwum wydarzeń 21 maja Warszawa – Debata Helsińska: Fake newsy w wyborach europejskich

21 maja Warszawa – Debata Helsińska: Fake newsy w wyborach europejskich

0
 21 maja Warszawa – Debata Helsińska: Fake newsy w wyborach europejskich
Województwomazowieckie
21 maja Warszawa - Debata Helsińska: Fake newsy w wyborach europejskich
Gdzie?
Faktyczny Dom Kultury Warszawa
Gałczyńskiego 12
Warszawa
Kiedy? 21 maja 2019 19:00 -20:30

Zapamiętaj w moim kalendarzu

Wyślij do kalendarza Google

Debata Helsińska: Fake newsy w wyborach europejskich.

Od kilku lat coraz głośniej mówi się o próbach wpływania na sytuację polityczną w poszczególnych krajach oraz decyzje wyborców za pomocą kampanii dezinformacyjnych w mediach społecznościowych. Przed nami kolejne wybory – już 26 maja zadecydujemy, kto otrzyma mandat w Parlamencie Europejskim.

Podczas debaty 21 maja zastanowimy się, czy dzięki licznym próbom i działaniom podejmowanym przez różne instytucje, udało się obronić wybory przed wpływami z zewnątrz i fake newsami? Czy podejmowane działania są skuteczne i wystarczające?

W debacie wezmą udział:
- Beata Biel, Konkret24
- Maia Mazurkiewicz, Front Europejski
- Jakub Turowski, Facebook

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Mikulska-Jolles z HFPC.
-------------------------------------------
Ważną bronią w walce z dezinformacją i fake newsami jest skrojona na potrzeby XXI wieku edukacja użytkowników i użytkowniczek Internetu, w tym przede wszystkim kształcenie umiejętności krytycznego myślenia i weryfikacji otrzymywanych informacji. HFPC zachęca internautów do uważanego słuchania kandydujących w wyborach polityków, sprawdzania prawdziwości ich wypowiedzi oraz dzielenia się zidentyfikowanymi przekłamaniami z innymi internautami na specjalnie założonej grupie na FB „Prawda czy fake news?”.

W 2015 roku w Europejskiej Służbie Zadań Zewnętrznych powołano grupę zadaniową East Strat Com – komórkę zajmującą się rosyjskimi kampaniami dezinformacyjnymi, w tym wykrywaniem i nagłaśnianiem fałszywych informacji, analizowaniem narzędzi, technik i celów dezinformacji.

W obawie przez próbami wpływów na wybory do Parlamentu Europejskiego, w 2018 roku Komisja Europejska przygotowała plan działania mający zapewnić wolne i uczciwe wybory w EU. Obejmuje on między innymi walkę z dezinformacją, zwiększenie przejrzystości reklam politycznych oraz możliwość wprowadzania kary za nielegalne wykorzystanie danych osobowych do świadomego wpływania na wynik wyborów.

Komisja Europejska przygotowała także kodeks postępowania w sprawie zwalczania dezinformacji, które przyjęły największe koncerny internetowe – Facebook, Twitter, YouTube, Google, Mozilla.

Wydarzenie na Facebooku