21 maja Warszawa – Debata Helsińska: Fake newsy w wyborach europejskich

  polecamy
  Województwomazowieckie
  21 maja Warszawa - Debata Helsińska: Fake newsy w wyborach europejskich
  Gdzie?
  Faktyczny Dom Kultury Warszawa
  Gałczyńskiego 12
  Warszawa
  Kiedy? 21 maja 2019 19:00 -20:30

  Zapamiętaj w moim kalendarzu

  Wyślij do kalendarza Google

  Debata Helsińska: Fake newsy w wyborach europejskich.

  Od kilku lat coraz głośniej mówi się o próbach wpływania na sytuację polityczną w poszczególnych krajach oraz decyzje wyborców za pomocą kampanii dezinformacyjnych w mediach społecznościowych. Przed nami kolejne wybory – już 26 maja zadecydujemy, kto otrzyma mandat w Parlamencie Europejskim.

  Podczas debaty 21 maja zastanowimy się, czy dzięki licznym próbom i działaniom podejmowanym przez różne instytucje, udało się obronić wybory przed wpływami z zewnątrz i fake newsami? Czy podejmowane działania są skuteczne i wystarczające?

  W debacie wezmą udział:
  - Beata Biel, Konkret24
  - Maia Mazurkiewicz, Front Europejski
  - Jakub Turowski, Facebook

  Spotkanie poprowadzi Agnieszka Mikulska-Jolles z HFPC.
  -------------------------------------------
  Ważną bronią w walce z dezinformacją i fake newsami jest skrojona na potrzeby XXI wieku edukacja użytkowników i użytkowniczek Internetu, w tym przede wszystkim kształcenie umiejętności krytycznego myślenia i weryfikacji otrzymywanych informacji. HFPC zachęca internautów do uważanego słuchania kandydujących w wyborach polityków, sprawdzania prawdziwości ich wypowiedzi oraz dzielenia się zidentyfikowanymi przekłamaniami z innymi internautami na specjalnie założonej grupie na FB „Prawda czy fake news?”.

  W 2015 roku w Europejskiej Służbie Zadań Zewnętrznych powołano grupę zadaniową East Strat Com – komórkę zajmującą się rosyjskimi kampaniami dezinformacyjnymi, w tym wykrywaniem i nagłaśnianiem fałszywych informacji, analizowaniem narzędzi, technik i celów dezinformacji.

  W obawie przez próbami wpływów na wybory do Parlamentu Europejskiego, w 2018 roku Komisja Europejska przygotowała plan działania mający zapewnić wolne i uczciwe wybory w EU. Obejmuje on między innymi walkę z dezinformacją, zwiększenie przejrzystości reklam politycznych oraz możliwość wprowadzania kary za nielegalne wykorzystanie danych osobowych do świadomego wpływania na wynik wyborów.

  Komisja Europejska przygotowała także kodeks postępowania w sprawie zwalczania dezinformacji, które przyjęły największe koncerny internetowe – Facebook, Twitter, YouTube, Google, Mozilla.

  Wydarzenie na Facebooku

   Polub nas na Facebooku