Strona główna Archiwum wydarzeń 25 listopada Toruń – Rozmowy przy okrągłym stole_Klimat_Zdrowie_Środowisko

25 listopada Toruń – Rozmowy przy okrągłym stole_Klimat_Zdrowie_Środowisko

0
 25 listopada Toruń – Rozmowy przy okrągłym stole_Klimat_Zdrowie_Środowisko
Województwokujawsko-pomorskie
25 listopada Toruń - Rozmowy przy okrągłym stole_Klimat_Zdrowie_Środowisko
Gdzie?
Sala konferencyjna w Hotelu Meeting Toruń
Generała Józefa Bema 73/89
Toruń
Kiedy? 25 listopada 2019 15:00 -19:00

Zapamiętaj w moim kalendarzu

Wyślij do kalendarza Google

Zapraszamy na pierwsze wydarzenie z cyklu „Rozmów przy okrągłym stole”.
**********************************************************************
Po wyborach 13.X jedni „otwierają szampana”, inni „ocierają łzy”.
Jednak My – obywatele nie mamy czasu czekać, aż szampan się skończy, a łzy osuszą.
Przez ostatnie lata wiele się wydarzyło, a głównie ważnym jest, że społeczeństwo pokazało, że potrafi wyrazić swoje zdanie oraz opinię na tematy dotyczące nasz wszystkich.

Powstało wiele grup aktywnych społecznie. Gdyby ich wszystkich policzyć, zapewne mogłaby powstać nowa partia, jednak nie to jest celem tych grup społecznych.

Wszyscy ci z jednej strony powinni uwierzyć, że nie czas wrócić „na kanapy”. Trzeba im mówić „jesteśmy tu i patrzymy politykom na ręce”, a politycy powinni uszanować ich działania, ponieważ zostali wybrani przez społeczeństwo, mające swój głos.

Głównym celem ma być przekaz „Rozmawiajmy z sobą dla dobra nas wszystkich”.

Za stołem zasiądzie 15 zaproszonych osób:
- przedstawiciel służby zdrowia
- przedstawiciel edukacji
- przedstawiciel ochrony środowiska
- 2 samorządowców
- kilkoro obywateli miasta
- przedstawiciele partii, które weszły do Sejmu.
*********************************************************************
Cel spotkania - diagnoza sytuacji - czyli, w jaki sposób klimat, a w zasadzie zmiany, które zachodzą, wpływają na zdrowie i życie jednostki oraz społeczeństw. Po drugie – określenie, co możemy zrobić, żeby uchronić siebie, lokalną społeczność (Toruń i jego mieszkańców) i planetę ziemię przed tym, co się może jeszcze wydarzyć. Po trzecie - co możemy zrobić, aby zachodzące procesy zatrzymać, o ile się jeszcze da.
Z czym chcemy wyjść po spotkaniu - z diagnozą, z wiedzą, z pomysłami. Z konkretnymi propozycjami dla pojedynczego mieszkańca ziemi oraz dla toruńskich włodarzy i polskich polityków. Mamy nadzieję, że spotkanie przyniesie odpowiedź na nurtujące obywatelki i obywateli pytania oraz pokaże, że pomimo różnic tylko dialog, na różnych płaszczyznach, ma szansę przynieść rozwiązania oraz, że obywatele i obywatelki chcą i mogą mieć wpływ na otaczającą ich rzeczywistość zarówno w zakresie jednostkowym, jak i legislacyjnym. Dlatego wierzymy, że to, co zostanie wypracowane, podczas spotkania wdrożone zostanie na szczeblu lokalnym i nie tylko.

Spotkanie, to nie tylko ekspercka debata, to również oddanie głosu obywatelkom i obywatelom. Przewidujemy również pytania z sali oraz wypowiedzi osób uczestniczących w spotkaniu, a za okrągłym stołem nie zasiadających. Oprócz zaproszonych do stołu osób, na sali zasiadać będą, nie tylko zwykli ludzie, a również polityczki i politycy, którym na koniec oddany zostanie głos, w formie 2-3 minutowych wniosków. Powiedzą nam nie tylko co się podobało a co nie, a również, jakie mają propozycje i jak zamierzają wykorzystać to, czego się dowiedzieli na debacie.

Debata jest pierwszą z planowanych. Kolejne będą dotyczyły równie ważnych tematów. W kolejnych debatach przewidujemy stopniowe zwiększanie udziału społecznego wśród zasiadających za stołem.
Już dziś zapraszamy każdego, kto chce poszerzyć swoje horyzonty oraz mieć realny wpływ na dysydentów.

Wydarzenie Facebook