Strona główna Archiwum wydarzeń 25 maja Podkowa Leśna – Anatomia fake newsów w nauce

25 maja Podkowa Leśna – Anatomia fake newsów w nauce

0
 25 maja Podkowa Leśna  – Anatomia fake newsów w nauce
Województwomazowieckie
25 maja Podkowa Leśna - Anatomia fake newsów w nauce
Gdzie?
Pracownia Podkowa - Podkowa Leśna
Brwinowska 8 lok 1
Podkowa Leśna
Kiedy? 25 maja 2019 16:00 -18:00

Zapamiętaj w moim kalendarzu

Wyślij do kalendarza Google

Anatomia fake newsów w nauce.

Klimat się ociepla czy ochładza? Szczepionki chronią czy szkodzą? Lewoskrętna witamina C: prawda czy fałsz? Wykorzystujemy 10% mózgu: czy aby na pewno? Czy chemitrails to celowe trucie?

W zalewie informacji, które do nas docierają, są te, na których można polegać i takie, które mogą wprowadzić w błąd.

Fake newsy są wszechobecne, również w nauce. Rozprzestrzeniają się szybciej niż prawdziwe informacje.

Jak odróżnić je od faktów? Kto je wpuszcza do internetu i jaka intencja nim kieruje?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie podczas wykładu Oli i Piotra Stanisławskich z bloga crazynauka.pl, o których poniżej.

Prowadzący:

Aleksandra i Piotr Stanisławscy: małżeństwo, które od ponad dekady pisze o nauce. Blogerzy z zamiłowania, dziennikarze naukowi z powołania.

Twórcy bloga CrazyNauka.pl. Doświadczenie wynieśli m.in. z "Gazety Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Przekroju", "Focusa", "Newsweeka", "Wiedzy i Życia". Prowadzą autorską audycję "Homo Science" w radiu TOK FM Publikują m.in. w "Gazecie Wyborczej", Gazeta.pl i WP.pl. Są zapraszani jako eksperci m.in. do TVN, TVP, Polsatu oraz do Polskiego Radia.

O sobie piszą tak:

Ola
Uwielbiam antropologię ewolucyjną, Puszczę Białowieską i kosmos. Tropię polskie wynalazki, śledzę zmiany klimatu. Z zacięciem przyrodnika wymyślam i organizuję nasze Crazy Wyprawy, podczas których wyszukuję naukowe perełki w najmniej spodziewanych zakątkach Polski i Europy. Niektóre z moich podróży odbywam w wyobraźni - jak na przykład te w odległe rejony Układu Słonecznego. Ale to doprawdy żadna przeszkoda.

Piotr
Nigdy nie znudzi mi się pisanie o technologiach i kosmosie, a robię to już od dobrych kilkunastu lat. Bronię naukowych przyczółków, z dziką rozkoszą rozprawiam się z pseudonaukowymi mitami i fake newsami. Kręcę filmy i chętnie eksperymentuję przed kamerą. W rzadkich wolnych chwilach uczę informatyki i przyrody w szkole podstawowej. Gdyby istniała możliwość bilokacji, byłbym pierwszym, który skorzystałby z niej.

Wydarzenie na Facebooku