21 października 2019

Strona główna Archiwum wydarzeń 27 września Toruń – Spotkanie z Sędzią Waldemarem Żurkiem

27 września Toruń – Spotkanie z Sędzią Waldemarem Żurkiem

0
 27 września Toruń – Spotkanie z Sędzią Waldemarem Żurkiem
Województwokujawsko-pomorskie
27 września Toruń - Spotkanie z Sędzią Waldemarem Żurkiem
Gdzie?
Hotel Filmar - Toruń
Grudządzka 45
Toruń
Kiedy? 27 września 2019 18:00 -20:00

Zapamiętaj w moim kalendarzu

Wyślij do kalendarza Google

Spotkanie z Sędzią Waldemarem Żurkiem.

Grupa Obywatelski Toruń ma zaszczyt zaprosić na spotkanie
z sędzią Waldemarem Żurkiem.
Dnia 27 września o godz. 18:00 zapraszamy do Hotelu "Filmar" na II piętro.

Dziękujemy także za przyjęcie zaproszenia prokuratorowi Prokuratury Rejonowej w Bydgoszczy, Panu Rafałowi Kurkowi oraz adwokatowi Panu Mateuszowi Chudziakowi, który podejmie się moderowania spotkania.
Jest nam bardzo miło liczyć także na wsparcie adwokata Pana Jacka Krężelewskiego.

Temat główny spotkania to "Konsekwencje orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej".

Internetowy pokład wiedzy następująco przedstawia naszego gościa
Waldemara Żurka – polski prawnik, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie. Członek Krajowej Rady Sądownictwa dwóch kadencji (2010–2018), do marca 2018 rzecznik prasowy Rady.
Absolwent Technikum Leśnego w Brynku i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako uczeń działał w Konfederacji Polski Niepodległej.
Jest sędzią Sądu Okręgowego w Krakowie; przez ponad 14 lat był również jego rzecznikiem prasowym. Od listopada 2002 roku do maja 2003 pracował jako główny specjalista w Ministerstwie Sprawiedliwości. Od maja 2009 roku do listopada 2009 oraz od czerwca 2010 do września 2010 był delegowany do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, gdzie pełnił czynności administracyjne.
W marcu 2010 został wybrany przez Zebranie Przedstawicieli Zgromadzeń Ogólnych Sędziów Okręgów do Krajowej Rady Sądownictwa (KRS). W lutym 2014 został wybrany do Rady na drugą kadencję uzyskując rekordową liczbę głosów. Do marca 2018 pełnił funkcję rzecznika prasowego KRS.
Podczas kryzysu wokół Sądu Najwyższego wziął udział w proteście pod Sejmem 16 lipca 2017 oraz opracował komunikat z apelem o udział w demonstracji przeciwko zmianom w wymiarze sprawiedliwości przed Pałacem Prezydenckim w listopadzie 2017 roku. Zastępca rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Krakowie nie stwierdził podstaw do podejmowania wobec niego czynności dyscyplinarnych za udział w protestach przed Sejmem 16 lipca 2017.
W styczniu 2018 został odwołany przez nową prezes Sądu Okręgowego w Krakowie z funkcji rzecznika prasowego ds. cywilnych tego sądu. Po upublicznieniu informacji, że stało się po „jednogłośnej pozytywnej opinii Kolegium Sądu Okręgowego”, sześcioro z ośmiorga członków Kolegium zrezygnowało z udziału w pracach Kolegium motywując to brakiem możliwości współpracy z Dagmarą Pawełczyk-Woicką i nieuprawnionymi treściami w protokole o odwołaniu sędziego Waldemara Żurka; śledztwo w sprawie poświadczenia nieprawdy przez prezes sądu wszczęła Prokuratura Krajowa.
W lipcu 2018 został przeniesiony z II Wydziału Cywilnego Odwoławczego do I Wydziału Cywilnego (I instancja). W wydanych oświadczeniach Stowarzyszenie Sędziów „Themis” i Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” określiły to jako „politycznie motywowaną szykanę wobec tego sędziego” i „próbę zastraszenia sędziów występujących otwarcie przeciwko działaniom zmierzającym do politycznego podporządkowania wymiaru sprawiedliwości”.
W latach 2004–2008 był członkiem zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Od 2018 członek zarządu głównego Stowarzyszenia Sędziów „Themis”.

Wydarzenia na Facebooku