Strona główna Archiwum wydarzeń 29 lipca cała Polska – Tęczowy Strajk, Dzień, w którym zablokowaliśmy system

29 lipca cała Polska – Tęczowy Strajk, Dzień, w którym zablokowaliśmy system

0
 29 lipca cała Polska – Tęczowy Strajk, Dzień, w którym zablokowaliśmy system
Województwo> wydarzenie ogólnopolskie
29 lipca cała Polska - Tęczowy Strajk, Dzień, w którym zablokowaliśmy system
Gdzie?
Cała Polska
Polska
Kiedy? 29 lipca 2019 Cały dzień

Zapamiętaj w moim kalendarzu

Wyślij do kalendarza Google

Tęczowy Strajk — Dzień, w którym zablokowaliśmy system

W dniach, kiedy „Gazeta Polska” ma rozdawać naklejki „strefa wolna od LGBT”, oznacza to, że jako społeczeństwo stoimy nad krawędzią i nie żadnego innego dnia, jak tylko już dziś musimy otrzeźwieć, zanim zapłoną pierwsze knajpy, wycieraczki w mieszkaniach, a bycie osobą nieheteronormatywną będzie oznaczać codzienny strach o zdrowie i życie swoje, i naszych bliskich.

Poświęcam ten dzień na strajk. Obywatelski bunt przeciwko władzy i obrzydliwie flirtujących z nią ludzi mediów, kościoła i państwowych spółek. Ich pełzającej strategii, której zadaniem jest cofnięcie nas z powrotem do sfery niewidzialności, abyśmy za wszelką cenę stracili poczucie solidarności i siły, jaką tworzymy, będąc jednością.
Nastał dzień buntu, a jeśli jeden dzień to za mało, nadejdą kolejne. Czarny Strajk pokazał jedność i siłę kobiet. Siłę, którą podziwiam. Stonewall zmieniło bieg historii, a brało w nim udział kilkaset osób. Co jeśli dziś, w Polsce 5 procent społeczeństwa LGBTQ+, ich sojusznicy i sojuszniczki zatrzymają na chwilę system?
Oto, co możecie zrobić, jako osoby nieheteronormatywne, jako obywatelki i obywatele, do których należy głos, z których codziennie, poprzez Waszą pracę, wydawane pieniądze i podatki płacicie pensje ludziom, którzy zza biurek opracowują kolejne narzędzia opresji.
System to sieć naczyń połączonych; to nie tylko polityka, ale przede wszystkim płynące pieniądze, obrót towarem i płynność świadczonych usług. Jeśli skutecznie, choć na jeden dzień zablokujemy ten system, pojawi się presja na rząd, a nasz głos, zamiast facebookowym postem, stanie się prawdziwym hukiem. Oto, co możemy zrobić:

1. PRACA
W poniedziałek, 29 lipca, weźcie zwolnienie z pracy. Urlop na żądanie, urlop wypoczynkowy lub L4. Jeśli pracujecie zdalnie, poinformujcie Waszych kontrahentów o proteście, ustawiając autoresponder. Jeśli Wasze stanowisko nie pozwala Wam na podjęcie ww. działań, wspierajcie nas w ramach swoich możliwości.

2. PIENIĄDZE
Wyciągnijcie tego dnia z bankomatu wszystkie środki, które posiadacie na koncie. Jeśli pozostanie Wam końcówka, udajcie się do kasy i poproście o jej wydanie w jak najdrobniejszych nominałach. 5% mniej gotówki dla banków to dla nich czysta strata. Niech instytucje finansowe w tym kraju podziękują swojej kochanej władzy za poniesioną stratę.
Zbojkotujcie państwowy bank PKO BP i NBP. Wybierzcie z puszek jednogroszówki lub drobne, które dostaliście w innych bankach i udajcie się z nimi do najbliższej placówki, chcąc je wymienić na grubsze. Róbcie wszystko dokładnie i powoli, poproście o ponowne przeliczenie, pokwitowania, zadawajcie masę zbędnych pytań. W razie potrzeby, czynność powtórzyć ;)

3. BOJKOT PAŃSTWOWYCH FIRM
Stacje Orlen, Kioski RUCH, Poczta Polska – róbcie powolne, przemyślane zakupy. Nie płaćcie kartą. Kupujcie litr paliwa do baku, znaczek za jeden grosz.

4. SOCIAL MEDIA
Dajcie znać innym, że bierzecie udział w strajku. Bombardujcie social media państwowych firm, urzędów i lokalnych polityków pytaniami. Pytajcie o „strefy wolne od LGBT” tam, gdzie Wasze gminy podjęły tego typu bezprawne działania. Pytajcie również Waszych radnych o to, jakie kroki podjęli, aby zdelegalizować wspomniane uchwały.

5. MEDIA ELEKTRONICZNE
Jeśli prowadzicie portal lub serwis, zawieście na jeden dzień jego działalność, informując o solidarności z osobami LGBTQ+. Niech Wasze wsparcie nie ogranicza się do artykułów, tylko realnych działań. Zmieńcie zdjęcia i okładki profilów na mediach społecznościowych na takie, które popierają naszą akcję.

6. BRANŻA GASTRONOMICZNA
Wywieście tęczowe flagi lub kartki z napisem „strefa przyjazna LGBT”, zorganizujcie benefity i wydarzenia pod hasłem „Tęczowego Strajku”. W ich ramach zbierajcie środki na lokalne organizacje wspierające osoby LGBTQ+.

7. NASZE DOMY
O godzinie 22:00 zgaście w mieszkaniach światła. W najbardziej widocznym miejscu zapalcie kolorową lampkę. Niech nasze okna symbolizują każdy jeden kolor tęczy. Otwórzcie okna i puśćcie kawałek Freddiego Mercury’ego „I want to break free”, zapętlony, aż do bólu.

8. Last, but not least… GAZETA POLSKA
Klikajcie w post https://www.facebook.com/236856216333359/posts/2601278353224455/
i zgłaszajcie go do FB jako "hate speech", upewniając się, że przesyłacie raport.

9. WIDOCZNOŚĆ
Każde z działań dokumentujcie i wrzucajcie na social media, tagując bojkotowane firmy i instytucje. Jeśli nie macie z tym dyskomfortu, ustawcie widoczność postów na publiczny.

10. MARSZ
Jeśli wśród Was są osoby chętne zorganizować fizyczny protest, organizujmy się. Miejsce zbiórki jest chyba oczywiste.

11. ZASIĘG
Udostępnijcie w swoich mediach społecznościowych informację o tym, że bierzecie udział w tym wydarzeniu. Zaproście Waszych znajomych, tagujcie media, firmy i instytucje, które w ramach solidarności mogłyby się dołączyć, aby nasz głos stał się jeszcze bardziej słyszalny. Jeśli macie dodatkowe pomysły, jak legalnie umilić ten dzień naszej władzy, dzielcie się pomysłami w komentarzach.

Solidarność naszą siłą! 29 lipca 2019 robimy nasz własny Stonewall. Wierzę w naszą sprawczą moc.

Wydarzenie na Facebooku