21 października 2019

Strona główna Archiwum wydarzeń 4 marca Słupsk – Trudne wybory, czyli kodeks wyborczy wczoraj, dziś i jutro

4 marca Słupsk – Trudne wybory, czyli kodeks wyborczy wczoraj, dziś i jutro

0
 4 marca Słupsk – Trudne wybory, czyli kodeks wyborczy wczoraj, dziś i jutro
Województwopomorskie
4 marca Słupsk - Trudne wybory, czyli kodeks wyborczy wczoraj, dziś i jutro
Gdzie?
Teatr Rondo Słupsk
Niedziałkowskiego 5a
Słupsk
Kiedy? 4 marca 2019 18:00 -20:00

Zapamiętaj w moim kalendarzu

Wyślij do kalendarza Google

Trudne wybory, czyli kodeks wyborczy wczoraj, dziś i jutro

Rok 2019 to Rok Wyborów.

Uchwalona pod koniec 2017 roku reforma prawa wyborczego skutkować będzie największą zmianą w procesie wyborczym od czasów przywrócenia procesu demokratycznych wyborów po upadku komunizmu. Głębokie i fundamentalne zmiany dotkną każdego etapu wyborów oraz wszystkich organów wyborczych. Pierwszy poważny sprawdzian dla nowych przepisów nastąpił już jesienią 2018 roku, podczas ogólnopolskich wyborów do organów jednostek samorządu terytorialnego.

Czy argumenty stojące za tak poważną i daleko-idącą reformą były prawdziwe? Czy zmiany w strukturze organów wyborczych i przebiegu procesu wyborczego usprawnią ich funkcjonowanie, czy wręcz je sparaliżują? Czy nowe zasady przeprowadzania głosowania i liczenia głosów zwiększą przejrzystość i demokratyczność procesu wyborczego? A może wprowadzone zmiany były tylko pretekstem dla zmian personalnych?

Na te i inne pytania mamy nadzieję uzyskać odpowiedzi od Pana Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, Sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, adwokata Wojciecha Hermelińskiego, współautora opracowania pt. Konsekwencje rewolucji w prawie wyborczym, czyli jak postawić krzyżyk i dlaczego w kratce.

Wydarzenie na Facebooku