20 lipca 2019

Strona główna Archiwum wydarzeń 7 kwietnia -Wymiana Ksiąg Zakazanych

7 kwietnia -Wymiana Ksiąg Zakazanych

0
 7 kwietnia -Wymiana Ksiąg Zakazanych
Województwowielkopolskie
7 kwietnia -Wymiana Ksiąg Zakazanych
Gdzie?
plac Adama Mickiewicza, Poznań
plac Adama Mickiewicza
Poznań
Kiedy? 7 kwietnia 2019 10:30 -12:30

Zapamiętaj w moim kalendarzu

Wyślij do kalendarza Google

Nie palcie biblioteczek, zakładajcie własne!

W niedzielę 31 marca katolicka fundacja SMS z Nieba oraz księża z Parafii NMP Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej urządzili w Gdańsku spektakl przywołujący najgorsze skojarzenia: palenie książek.Palenie książek to praktyka, którą Europa widziała w najmroczniejszych rozdziałach swojej historii: najpierw w czasach inkwizycji i wojen religijnych, a później w hitlerowskich Niemczech, gdzie w wielkich reżyserowanych spektaklach płonęły książki nieodpowiadające nazistom.

Skrajni religijni fanatycy i zwolennicy totalitaryzmów zawsze marzą o tym, by kontrolować słowo pisane i pozbyć się z obiegu myśli, które im się nie podobają. Najlepszą odpowiedzią jest promocja czytelnictwa. Dlatego w najbliższą niedzielę, 7 kwietnia o godz. 10.30 obok parafii, w której doszło do palenia książek, odbędzie się pierwsza w Gdańsku Wymiana Ksiąg Zakazanych!

Zasada jest prosta: zbieramy się na wolnym powietrzu na polance obok kościoła i wymieniamy się książkami, tworząc tymczasową biblioteczkę działającą podobnie, co popularny bookcrossing. Możesz przyjść i wziąć dowolne książki ze zbiorów, które przynieśli inni, możesz też przynieść swoje, by się nimi podzielić. Jest tylko jedno kryterium: książki powinny być “łatwopalne”, czyli takie, które uwierają niedoszłych inkwizytorów, i które chętnie ujrzeliby w płomieniach. Szczególnie mile widziane są książki o tematyce:

- Edukacji seksualnej
- Praw LGBT+
- Praw reprodukcyjnych
- Religii i duchowości innych niż katolicka
- Ciemnych kart w historii Kościoła katolickiego
- I oczywiście powieści fantasy, koniecznie z magią!

Serdecznie zapraszamy.

Wydarzenie Facebook