14 października 2019

Strona główna Archiwum wydarzeń 8 marca Warszawa – Prof. Madeleine Albright na UW

8 marca Warszawa – Prof. Madeleine Albright na UW

0
 8 marca Warszawa – Prof. Madeleine Albright na UW
Województwomazowieckie
8 marca Warszawa – Prof. Madeleine Albright na UW
Gdzie?
Uniwersytet Warszawski - aula Starej Biblioteki
Krakowskie Przedmieście 28-Budynek Dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej
Warszawa
Polska
Kiedy? 8 marca 2019 17:00 -20:00

Zapamiętaj w moim kalendarzu

Wyślij do kalendarza Google

Uniwersytet Warszawski zaprasza na wyjątkowe spotkanie z prof. Madeleine Albricht, amerykańską dyplomatką, pierwszą kobietą na stanowisku Sekretarza Stanu USA oraz autorką książki „Faszyzm. Ostrzeżenie”, które odbędzie się już 8 marca o godz. 17:00 w auli Starej Biblioteki.

Dyskusję m.in. na temat amerykańskiej i rosyjskiej dyplomacji oraz polityki państw Europy Środkowo-Wschodniej moderował będzie Bartosz T. Wieliński, kierownik działu zagranicznego „Gazety Wyborczej”.

Wydarzenie Facebook

Prof. Madeleine Albright urodziła się w 1937 r. w Pradze. Wraz z rodzicami wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie podjęła edukację na tamtejszych uczelniach wyższych z zakresu nauk politycznych. Karierę w dyplomacji rozpoczęła pod koniec lat 70., kiedy to została członkiem Narodowej Rady Bezpieczeństwa, odpowiadając za politykę zagraniczną Białego Domu. W latach 80. przeprowadziła szereg badań i analiz dotyczących sytuacji politycznej i ekonomicznej w ZSRR i krajach satelickich. W 1993 r. została mianowana ambasadorem Stanów Zjednoczonych przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, a już 4 lata później została Sekretarzem Stanu USA. Jako druga po Billu Clintonie osoba odpowiedzialna za kształtowanie polityki zagranicznej USA, szczególnie angażowała się w kwestie Bliskiego Wschodu oraz Bośni i Hercegowiny. W trakcie kadencji odbyła szereg spotkań z najważniejszymi przywódcami ówczesnego świata, m.in. z Saddamem Husajnem czy Kim-Dzong-Ilem.

WSTĘP NA WYDARZENIE JEST WOLNY!

Spotkanie zostanie poprowadzone w języku angielskim z możliwością skorzystania z tłumaczenia za pomocą zestawu słuchawkowego